اختصاصی لیویتواسلایدشوپیشنهاد سردبیرچه‌طور بازی کنیم؟راهنمای بازی

راهنمای بازی مورتال کمبت ۱ | راهنمای جامع Mortal Kombat 1

بازی مورتال کمبت ۱ جدیدترین ساخته استودیوی ندررلم (Netherrealm) است که خط داستان مورتال کمبت را از اول شروع می‌کند. این بازی درست مانند نسخه‌های قبلی خشونت زیاد و گاهی خنده‌داری دارد که گیمرها عاشق آن هستند. مبارزات خونین مورتال کمبت ۱ شما را در نقش شخصیت‌های افسانه‌ای چون اسکورپین (Scorpion)، ساب زیرو (Sub-Zero)، ملینا (Mileena) و کیتانا (Kitana) قرار می‌دهد که از نسخه‌های قدیمی در این سری حضور داشته‌‌اند. در ادامه قصد داریم با راهنمای بازی مورتال کمبت ۱ به شما حرفه‌ای‌تر بازی کردن در این عنوان را بیاموزیم.

این بازی همچنین از یک سیستم جدید به اسم Kameo رونمایی می‌کند. در این سیستم، شما علاوه بر شخصیت اصلی‌تان یک شخصیت فرعی هم انتخاب می‌کنید که به شما در مبارزه کمک می‌کند. وقتی مبارزه سخت می‌شود، کافی است یک دکمه را فشار دهید تا شخصیت فرعی به کمک‌تان بیاید. از آنجایی‌که مورتال کمبت ۱ یکی از محبوب‌ترین بازی‌های امسال است، تصمیم گرفته‌ایم که یک راهنما برای گیمرهای عزیز درست کنیم. راهنمای بازی مورتال کمبت ۱ تمام نکات و ترفندهای این بازی مبارزه‌ای را به شما یاد می‌دهد تا حریفان‌تان را به‌راحتی شکست دهید. در ادامه با ما همراه باشید.

راهنمای بازی مورتال کمبت ۱ برای تازه‌کارها

بازی‌های مبارزه‌ای آسان نیستند و شما برای پیشرفت در آن‌ها باید با مکانیک‌های مختلف آشنا باشید. پس بهتر است قبل از خردکردن استخوان دشمنان و تحقیر آن‌ها، بهتر است درمورد اصول اولیه مورتال کمبت ۱ صحبت کنیم. اگرچه خود بازی بسیاری از این اصول را به شما آموزش می‌دهد، اما ما نکات بیشتری را به شما خواهیم گفت. این قسمت از راهنمای مورتال کمبت ۱ روش استفاده درست از مکانیک‌های مختلف بازی و ویژگی‌های آن‌ها را به شما آموزش می‌دهد.

راهنمای بازی Prince of Persia Lost Crown | کامل‌ترین راهنمای شاهزاده ایرانی تاج گمشده
بخوانید

راهنمای یادگیری Frame Data در بازی مورتال کمبت ۱

راهنمای بازی مورتال کمبت ۱ | راهنمای جامع Mortal Kombat 1

یادگرفتن فریم دیتا (Frame Data) احتمالاً سخت‌ترین قسمت این راهنما است. پس اگر قصد ندارید مورتال کمبت ۱ را به‌صورت حرفه‌ای بازی کنید، می‌توانید از این قسمت رد شوید. شما حتی بدون یادگرفتن فریم دیتا هم می‌توانید با دوستان‌تان مبارزه کنید و از جنگیدن با آن‌ها لذت ببرید. بااین‌حال، یادگرفتن فریم دیتا مهارت‌هایتان را افزایش می‌دهد و شما را به یک بازیکن حرفه‌ای تبدیل می‌کند.

بیایید یادگیری را با یک سوال مهم شروع کنیم؛ فریم دیتا چیست؟ به طور خلاصه، فریم دیتا مانند علم ریاضی بازی‌های مبارزه‌ای است. در این بازی‌ها، تمام حرکت‌های شما به سه قسمت تقسیم می‌شوند: آغاز (Start-Up Frames)، وسط (Active Frame) و پایان (Recovery Frame). به ترتیب، قسمت اول زمان شروع یک حرکت را مشخص می‌کند، قسمت دوم مربوط به زمان اتفاق‌افتادن حمله است و قسمت سوم زمانی که باید تا حمله بعدی صبر کنید را نشان می‌دهد.

نکته: فریم دیتا یک اصطلاح جامع در دنیای گیم است و تقریباً در همه بازی‌های مبارزه‌ای وجود دارد. به همین دلیل، می‌توانید هر چیزی که در مورتال کمبت ۱ یاد می‌گیرید را در بازی‌های مبارزه‌ای دیگر هم استفاده کنید.

ما می‌توانیم همه این موارد را با جزئیات توضیح دهیم، اما برای ساده نگه‌داشتن مطلب بهتر است فعلاً روی Start-Up Frame تمرکز کنیم. به‌طورکلی، شما باید فریم‌ها را به‌عنوان یک مقیاس زمان در نظر بگیرید. وقتی یک حمله را شروع می‌کنید، این حمله تعداد مشخصی Start-Up Frame دارد. این عدد تعداد فریم‌هایی که برای شروع انیمیشن حرکت لازم است را نشان می‌دهد.

بازی Mortal Kombat 12 برای انتشار در سال 2023 تایید شد
بخوانید

روش استفاده از Frame Data در بازی مورتال کمبت ۱

اگر می‌خواهید در مورتال کمبت ۱ حرفه‌ای شوید، باید حرکت‌هایی که کمترین Start-Up Frame دارند را یاد بگیرید. با این کار، شما می‌توانید زودتر از حریفان‌تان حمله کنید. برای مثال، اگر حرکت حریفتان ده فریم داشته باشد و شما هم‌زمان یک حرکت با هفت فریم را انجام دهید، انیمیشن حمله دشمن مختل می‌شود. البته همان‌طور که گفتیم سیستم فریم دیتا بسیار پیچیده است و عوامل مختلفی روی آن تأثیر دارند. مثلاً بعضی حمله‌ها به‌هیچ‌وجه لغو نمی‌شوند یا که حریف شما گارد (Guard) دارد. بااین‌حال، یادگیری Start-Up Frame نقطه شروع خوبی برای آشنا شدن با این سیستم است.

نکته: شما می‌توانید تعداد فریم‌های هر حرکت را از دو روش بررسی کنید. در روش اول کافی است به لیست حرکت‌ها (Move List) بروید و گزینه Advanced View را فعال کنید. در روش دوم شما باید به بخش تمرینی (Practice) بروید و گزینه Frame Data را فعال کنید تا جزئیات هر حرکت نشان داده شود.

چه زمانی از Fatal Blow استفاده کنیم؟

راهنمای بازی مورتال کمبت ۱ | راهنمای جامع Mortal Kombat 1

بیشتر بازیکنان دوست دارند به‌محض آماده‌شدن Fatal Blow از این حرکت استفاده کنند. هر چه نباشد، واردکردن آسیب زیاد به دشمنان و تماشای یک صحنه خشن بسیار جذاب است. بااین‌حال، استفاده بی‌برنامه از این حرکت بسیار خطرناک است و می‌تواند باعث شکست شما شود. اگر در زمان اشتباه از Fatal Blow استفاده کنید، حریفان‌تان با یک ضد حمله مرگبار شما را شکست می‌دهند.

پس همیشه موقع استفاده از Fatal Blow با برنامه عمل کنید. مطمئن‌ترین و ساده‌ترین راه استفاده از Fatal Blow یادگرفتن یک حرکت ساده برای گیج (Stun) کردن حریف است. شما اول با حرکات دیگر خود دشمنان را در یک شرایط بد قرار می‌دهید و با استفاده Fatal Blow آن‌ها را نابود می‌کنید. اگر اعتماد بالایی دارید، می‌توانید از Fatal Blow برای واکنش به حملات حریف استفاده کنید. حملات Fatal Blow دارای زره (Armor) هستند و حرکت رقیب را نادیده می‌گیرند. به همین دلیل، شما می‌توانید موقع بلندشدن هم از Fatal Blow استفاده کنید.

هشدار: به یاد داشته باشید که انجام این کار بسیار خطرناک است، زیرا برخورد نکردن Fatal Blow شما را در معرض حملات دشمن قرار می‌دهد. علاوه بر این، شما نمی‌توانید بلافاصله از Fatal Blow استفاده کنید و باید منتظر شارژ شدن دوباره آن بمانید.

راهنمای انتخاب Kameo در بازی مورتال کمبت ۱

راهنمای بازی مورتال کمبت ۱ | راهنمای جامع Mortal Kombat 1
راهنمای انتخاب Kameo در بازی مورتال کمبت ۱

سیستم Kameo یکی از مکانیک‌های جدید مورتال کمبت ۱ است که باعث مهیج‌تر شدن مبارزات می‌شود. این سیستم یک شخصیت پشتیبان در اختیار شما می‌گذارد تا در مبارزات از آن استفاده کنید. هر Kameo حرکات متفاوتی دارد و پیدا کردن یک مورد هماهنگ باشخصیت اصلی‌تان کار راحتی نیست. شما برای انتخاب Kameo مناسب باید به ویژگی‌های شخصیت اصلی توجه کنید.

راهنمای بازی Marvel Snap | راهنمای کامل بازی مارول اسنپ
بخوانید

برای مثال، اگر شخصیت شما در حمله از پایین (Low) ضعیف است، شما باید از کمئوهایی (Kameo) استفاده کنید که این ضعف را جبران می‌کنند. اگر هم شخصیت شما در جابه‌جایی (Mobility) ضعیف است، می‌توانید از شخصیت‌هایی مثل اسکورپین، کونگ لائو (Kung Lao) و موتارو (Motaro) استفاده کنید تا به‌سرعت در اطراف صحنه جابه‌جا شوید. به‌طورکلی، Kameo باید ضعف‌های شخصیت اصلی را جبران کند.

از حرکات ویژه برای لغو کردن حرکات عادی استفاده کنید (Special Cancel)

راهنمای بازی مورتال کمبت ۱ | راهنمای جامع Mortal Kombat 1

همه ما اجرای کمبوهای (Combo) طولانی و قدرتمند را دوست داریم. بسیاری از مردم بازی‌های مبارزه‌ای را برای تماشای کمبوهای یک شخصیت بازی می‌کنند. با این‌حال، اجرای این کمبوهای زیبا و بی‌نقص کار هر کسی نیست. شما برای اجرای یک کمبوی طولانی نیاز به مهارت‌های مختلفی دارید که یکی از آن‌ها لغو کردن حرکات است. یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای لغو کردن حملات عادی، استفاده از حرکات ویژه یا همان Special Moves است.

این یعنی شما با استفاده از حرکات ویژه حمله‌های عادی را متوقف می‌کنید و طول کمبو را افزایش می‌دهید. این کار باعث قدرتمندتر شدن کمبوها و افزایش آسیب (Damage) آن‌ها می‌شود. مهم‌ترین نکته در اجرای مهارت Special Cancel زمان‌بندی درست حملات است، زیرا هر حرکت محدوده زمانی خاصی برای واردکردن دستور بعدی دارد. اگر این محدوده زمانی را از دست بدهید، ممکن است دشمنان از آن برای ضد حمله استفاده کنند.

تنها روش یادگیری Special Cancel تمرین زیاد است و هیچ ترفند خاصی ندارد. بااین‌حال، یک نکته برای تازه‌کارها وجود دارد: شما باید حمله ویژه را قبل از تمام‌شدن انیمیشن حرکت معمولی فعال کنید.

بخش داستانی بازی را امتحان کنید

راهنمای بازی مورتال کمبت ۱ | راهنمای جامع Mortal Kombat 1

بیشتر نسخه‌های مورتال کمبت داستان جذابی ندارند و صرفاً یک سری اتفاقات خنده‌دار را به‌صورت تصادفی کنار هم قرار می‌دهند؛ چیزی که در چند نسخه اخیر تغییر کرده. بااین‌حال، بخش داستانی مورتال کمبت ۱ ارزش امتحان‌کردن را دارد. گذشته از کیفیت بالای داستان، شما با کامل‌کردن هر مرحله آیتم‌های (Gear) منحصربه‌فردی پیدا می‌کنید. این آیتم‌های مخصوص بخش داستانی هستند و از هیچ راه دیگری به دست نمی‌آیند.

راهنمای بازی Gotham Knights
بخوانید

بخش Invasion Mode را در اولین فرصت کامل کنید

راهنمای بازی مورتال کمبت ۱ | راهنمای جامع Mortal Kombat 1

بخش Invasion Mode شباهت زیادی به بازی Mario Party دارد و یک روش کاملاً جدید برای تجربه مورتال کمبت ۱ است. شما در این قسمت دو شخصیت مختلف را انتخاب می‌کنید و آن‌ها را روی یک تخته (Board) حرکت می‌دهید. با رسیدن به هر دایره، یک مبارزه، مینی گیم (Mini-game) یا جایزه برای شما باز می‌شود.

این جایزه‌ها شامل Kredit فصلی می‌شوند و شما می‌توانید از آن‌ها برای خرید آیتم‌های مختلف استفاده کنید. علاوه بر این، حالت Invasion Mode بهترین مکان برای بالابردن سطح مبارزها، کمئوها و پروفایل شماست. از آن جایی که محتوای این قسمت در هر فصل تغییر می‌کند، بهتر است هر چه زودتر آن را کامل کنید.

برای کامل‌کردن Intro Trials عجله نکنید

راهنمای بازی مورتال کمبت ۱ | راهنمای جامع Mortal Kombat 1

بخش آموزشی (Tutorial) مورتال کمبت ۱ یک قسمت ویژه برای هرکدام از شخصیت‌های اصلی بازی دارد. این قسمت با عنوان Trial شناخته می‌شود و شامل هفت سطح مختلف است. شما در هرکدام از این سطح‌ها باید یک سری کمبو به‌خصوص را یاد بگیرید و وارد کنید. اگرچه بخش Intro Trials شما را با شخصیت‌های بازی آشنا می‌کند، اما بهتر است در ابتدای بازی سراغ آن نروید.

بسیاری از کمبوهای Intro Trials درجه سختی بالایی دارند و برای بازیکنان تازه‌کار مناسب نیستند. به همین دلیل، ممکن است در یادگیری آن‌ها به مشکل بربخورید و دچار ناامیدی شوید. ناامیدشدن در بازی‌های مبارزه‌ای یک مشکل بزرگ است، زیرا یادگرفتن هر مهارت صدها ساعت زمان می‌برد و نیاز به تلاش زیادی دارد. به‌علاوه، کمبوهایی که در Intro Trials یاد می‌گیرید جزو بهترین و مفیدترین حرکات مورتال کمبت ۱ نیستند.

گزیده اخبار بازی هفته | هفته سوم اردیبهشت ماه ۱۴۰۲
بخوانید

بیش از حد بلاک نکنید

راهنمای بازی مورتال کمبت ۱ | راهنمای جامع Mortal Kombat 1

اگرچه مورتال کمبت ۱ گزینه‌های دفاعی هم دارد، اما بهتر است زیاد از آن‌ها استفاده نکنید. این بازی تمرکز زیادی روی حمله دارد و شما را به هجومی بازی‌کردن تشویق می‌کند. علاوه بر این، شما حتی موقع بلاک کردن (Block) مقداری آسیب دریافت می‌کنید. پس بهتر است فقط در مواقع لازم از مکانیک دفاع استفاده کنید.

البته مورتال کمبت ۱ یک مکانیک ویژه به اسم بلاک بی‌نقص (Flawless Block) هم دارد که حمله دشمنان را به طور کامل مسدود می‌کند. این یعنی شما هیچ آسیبی دریافت نمی‌کنید و Special Meter دشمنتان بیشتر نمی‌شود. بااین‌حال، شما برای استفاده از این مهارت باید حمله دشمنان را در آخرین لحظه ممکن بلاک کنید. انجام این کار اصلاً راحت نیست و بازیکنان تازه‌کار را دچار مشکل می‌کند.

از بخش تمرینی زیاد استفاده کنید

راهنمای بازی مورتال کمبت ۱ | راهنمای جامع Mortal Kombat 1

بخش آموزشی یا همان Training Mode یکی از مهم‌ترین قسمت‌های هر بازی مبارزه‌ای است. اگر جزو بازیکنان قدیمی مورتال کمبت باشید، احتمالاً این قسمت را با اسم The Lab می‌شناسید. بخش آموزشی به شما کمک می‌کند حرکت‌ها، مکانیک‌ها و سیستم‌های مختلف بازی را آزادانه امتحان کنید. اگر یک گیمر تازه‌کار هستید، توصیه می‌کنیم ساعت‌ها از وقت خود را در این حالت بگذرانید تا قسمت‌های مختلف بازی را یاد بگیرید.

بااین‌حال، چیزهایی که در بخش تمرینی یاد می‌گیرید به‌صورت تئوری هستند و برای یادگیری کامل باید آن‌ها را در مقابل بازیکنان دیگر به کار ببرید. شما احتمالاً در مبارزه واقعی بیشتر حرکات خود را فراموش کنید و این کاملاً طبیعی است. فراموش‌کردن حرکت‌ها و یادگیری دوباره آن‌ها بخشی از چرخه یادگیری مورتال کمبت است و نباید شما را ناامید کند.

بررسی بازی مورتال کمبت ۱ | نقطه صفری جدید برای پادشاه خشونت
بخوانید

از کمبوهای هوایی استفاده کنید

راهنمای بازی مورتال کمبت ۱ | راهنمای جامع Mortal Kombat 1

بیشتر بازی‌های مورتال کمبت مبارزات هوایی ندارند. این یعنی شما می‌توانید در هوا لگد یا شیرجه بزنید، اما چیز دیگری وجود ندارد. در بازی مورتال کمبت ۱ همه چیز متفاوت است و بسیار از شخصیت‌ها حرکات هوایی ویژه دارند. شما همچنین می‌توانید دشمنان‌تان را به هوا بفرستید و روی آن‌های کمبو‌های هوایی (Air Kombo) اجرا کنید. از آنجایی‌که مبارزات هوایی اهمیت زیادی در مورتال کمبت ۱ دارند، بهتر است کمبوهای هوایی و روش لغو کردن آن‌ها را یاد بگیرید.

بی‌خیال Kombo Breaker شوید

راهنمای بازی مورتال کمبت ۱ | راهنمای جامع Mortal Kombat 1

حرکت کمبو شکن (Kombo Breaker) از بازی مورتال کمبت ۹ در این سری حضور داشته و یکی از مکانیک‌های اصلی آن است. این حرکت به شما اجازه می‌دهد با فشار داده هم‌زمان دکمه‌های Block و جلو، کمبوهای حریف را متوقف کنید. اگرچه کمبو شکن یک حرکت قدرتمند به نظر می‌رسد، اما Special Meter شما را به طور کامل خالی می‌کند. این حرکت زمانی مفید است که در مقابل گیمرهای حرفه‌ای بازی می‌کنید، زیرا آن‌ها می‌توانند با یک کمبو نصف جان شما را غیب کنند.

اگر حریف‌تان سطح پایین باشد، شما دیگر نیازی به استفاده کمبو شکن ندارید و می‌توانید از نسخه پیشرفته حرکات ویژه (Enhanced Special Move) استفاده کنید. این حرکات ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند و جایگزین قدرتمندی برای کمبو شکن هستند.

راهنمای واحدهای پولی در بازی مورتال کمبت ۱

راهنمای بازی مورتال کمبت ۱ | راهنمای جامع Mortal Kombat 1
راهنمای واحدهای پولی در بازی مورتال کمبت ۱

بازی مورتال کمبت ۱ واحد‌های پولی مختلفی دارد که روش به‌دست‌آوردن هرکدام متفاوت است. سر و کله زدن با این واحدهای پولی مختلف ممکن است برای بازیکنان جدید گیج‌کننده باشد. به همین دلیل، در این قسمت از راهنمای بازی مورتال کمبت ۱ تصمیم گرفته‌ایم واحدهای پولی این بازی را به شما توضیح دهیم. این راهنما به شما کمک می‌کند تا روش به‌دست‌آوردن هر واحد و کاربردهای آن را به‌خوبی درک کنید.

راهنمای بازی Wo Long Fallen Dynasty
بخوانید

در بازی مورتال کمبت ۱ چند نوع پول داریم؟

راهنمای بازی مورتال کمبت ۱ | راهنمای جامع Mortal Kombat 1

بازی مورتال کمبت ۱ چهار واحد پولی مختلف دارد: کوین (Koin)، اعتبار فصلی (Seasonal Kredit)، کریستال اژدها (Dragon Krystal) و کرون (Krown). شما می‌توانید بیشتر این واحدها را با بازی‌کردن به دست بیاورید و فقط یکی از آن‌ها با پول واقعی خریداری می‌شود. در ادامه راهنمای مورتال کمبت ۱ به طور جداگانه درمورد هرکدام از این واحدها صحبت می‌کنیم.

Koins

راهنمای بازی مورتال کمبت ۱ | راهنمای جامع Mortal Kombat 1

کوین واحد پولی اصلی مورتال کمبت ۱ است و راه‌های مختلفی برای به‌دست‌آوردن آن وجود دارند. شما این واحد پولی را از طریق مبارزه با بازیکنان دیگر، یافتن صندوق‌ها (Chest) در حالت Invasion و کامل‌کردن چالش‌های روزانه به دست می‌آورید. برای مثال، کامل‌کردن مأموریت‌های (Quest) اولیه به شما ۲۵۰ کوین می‌دهد. همچنین، جایزه کامل‌کردن قسمت اول بخش آموزشی ۱۲۵۰ کوین است.

کاربرد این کوین‌ها در بخش Shrine است و به‌ازای هر ۱۰۰۰ کوینی که اهدا می‌کنید، یک آیتم تصادفی برای شما باز می‌شود. اگرچه بیشتر این آیتم‌های قطعات هنری (Concept Art) هستند، اما شما اسکین، تجهیزات (Gear) و چیزهای دیگر هم دریافت می‌کنید.

Seasonal Kredits

راهنمای بازی مورتال کمبت ۱ | راهنمای جامع Mortal Kombat 1

اعتبار فصلی یا همان Seasonal Kredit فقط در فروشگاه فصلی (Seasonal Shop) کاربرد دارد. این فروشگاه اسکین‌ها و تجهیزات مختلفی برای همه شخصیت‌های بازی دارد. شما برای به‌دست‌آوردن این واحد پولی باید مراحل Invasion Mode را کامل کنید و در بخش آنلاین با دیگر بازیکنان بجنگید. فرقی نمی‌کند ببرید یا ببازید، چون بازی در هر صورت به شما اعتبار تعلق می‌گیرد.

بااین‌حال، مقدار اعتباری که دریافت می‌کنید به موارد مختلف بستگی دارد. برای مثال، استفاده از Finisher یا Fatal Blow جایزه شما را بیشتر می‌کند. هر پیروزی در بخش Invasion Mode به شما ۱۰۰ اعتبار جایزه می‌دهد و اگر از Finisher استفاده کنید، این مقدار به ۱۵۰ اعتبار می‌رسد. علاوه بر این، کامل‌کردن مأموریت‌های روزانه و هفتگی هم به شما Seasonal Kredit می‌دهد.

حضور دیو باتیستا در تریلر لایو اکشن جدید بازی Mortal Kombat 1
بخوانید

Krowns

کرون‌ها مخصوص حالت Invasion Mode هستند و شما آن‌ها را با برنده‌شدن در مبارزات (۵۰ کرون برای هر برد) به دست می‌آورید. این واحد پولی در حالت Invasion Mode استفاده می‌شود و دو کاربرد متفاوت دارد. اگر به قسمت فروشگاه (The Shop) بروید، می‌توانید کرون‌ها را به Konsumables تبدیل کنید. اگر هم به بخش Forge بروید، می‌توانید با استفاده از قطعاتی (Komponents) که پیدا می‌کنید تالیسمان‌های (Talisman) خود را ارتقا دهید.

Dragon Krystals

راهنمای بازی مورتال کمبت ۱ | راهنمای جامع Mortal Kombat 1

در نهایت به کریستال اژدها می‌رسیم. این کریستال‌ها برای خرید‌های درون برنامه‌ای استفاده می‌شوند و تنها راه به‌دست‌آوردن آن‌ها پرداخت پول واقعی است. شما با استفاده از کریستال‌های اژدها می‌توانید اسکین‌ها و تجهیزات منحصر به‌فردی را بگیرید که با بقیه واحدها قابل‌خرید نیستند.

در جدول زیر می‌توانید قیمت بسته‌های Dragon Krystal را مشاهده کنید.

مقدارقیمت
۵۰۰ کریستال اژدها۴.۹۹ دلار
۱۲۵۰ کریستال اژدها۹.۹۹ دلار
۲۷۰۰ کریستال اژدها۱۹.۹۹ دلار
۵۹۰۰ کریستال اژدها۳۹.۹۹ دلار

راهنمای بازی مورتال کمبت ۱: چگونه بخش Invasion Mode را کامل کنیم؟

راهنمای بازی مورتال کمبت ۱ | راهنمای جامع Mortal Kombat 1

بازی مورتال کمبت ۱ پر از رمز و رازهای هیجان‌انگیز است که در قسمت‌های مختلف آن مخفی شده‌اند. یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های این بازی بخش Invasion Mode است که بازی‌ها و فعالیت‌های مختلفی را به گیمرها ارائه می‌کند. علاوه بر این، تجربه بخش Invasion Mode بهترین راه برای به‌دست‌آوردن اسکین و تجهیزات منحصربه‌فرد است.

فصل اول مورتال کمبت ۱ با عنوان Season of the Spectre شناخته می‌شود و در مجموع ۱۲ سرنخ (Klue) مختلف دارد. هر کدام از این سرنخ‌ها به روش خاصی باز می‌شوند و جوایز ارزشمندی به شما می‌دهند. در این قسمت از راهنمای مورتال کمبت ۱ روش به‌دست‌آوردن این جوایز را به شما آموزش می‌دهیم.

راهنمای بازی Stray | راهنمای کامل پیدا کردن خاطرات و آیتم‌ها
بخوانید

راهنمای بخش Invasion Mode

همان‌طور که گفتیم، بخش Invasion Mode دوازده سرنخ دارد که با حل‌کردن آن‌ها به یک صندوق می‌رسید. این صندوق‌ها جوایز مختلفی چون اسکین، تجهیزات، تالیسمان‌های افسانه‌ای (Lgendary Talisman) و Konsumable کمیاب دارند.

به همین دلیل، حل‌کردن سرنخ‌های بخش Invasion Mode ارزش وقت شما را دارد، مخصوصاً اگر جایزه آن یک کمئو قدرتمند باشند. البته شما می‌توانید این جوایز را از بخش Shrine هم دریافت کنید. اگر قبل حل‌کردن یک سرنخ جایزه آن را گرفته باشید، صندوق کل کوین‌هایی که پرداخته‌اید را پس می‌دهد.

راهنمای سرنخ‌های بازی مورتال کمبت ۱ و روش حل‌کردن آن‌ها

راهنمای بازی مورتال کمبت ۱ | راهنمای جامع Mortal Kombat 1

سرنخ‌ها مانند یک مانع هستند که از صندوق‌های بخش Invasion Mode محافظت می‌کنند. شما برای حل‌کردن این سرنخ‌ها باید حرکت‌های مختلفی را در مبارزاتتان انجام دهید؛ از اجرای Fatality و Brutality تا کارهای ساده مثل ده بار نشستن. جدول زیر تمام سرنخ‌های بخش Invasion Mode و روش حل‌کردن آن‌ها را به شما آموزش می‌دهد. شما همچنین می‌توانید جایزه‌های هر صندوق را مشاهده کنید.

روش حل‌کردن سرنخ‌های مورتال کمبت ۱

اسم Klueمحل پیداکردن Klueروش حل‌کردن Klue
ESDORYT TEH DWLOR (Destroy the World)Fengjian Villageاجرای Fatality کمئو Cyrax
 از فاصله متوسط: جلو، عقب، جلو، کمئو
TOASTY!!!Sun Do Festivalاجرای Fatality کمئو اسکورپین
از فاصله متوسط: پایین، جلو، پایین، کمئو
AMNISTLA4 (Talisman 4)Sun Do Festivalچهار بار از یک تالیسمان استفاده کنید (در یک مبارزه)
FLIPPING OUTTarkatan Colonyدر یک مسابقه سی بار Stance خود را تغییر دهید (دکمه L2 یا LT)
DEDAERHT (Threaded)Tarkatan Colonyاجرای Fatality دوم Ashrah
از فاصله متوسط: پایین، پایین، عقب، عقب، لگد از پشت
Another Test SubjectShang Tsung’s Labاجرای Fatality دوم Shang Tsung
از فاصله متوسط: فوروارد، پایین، عقب، مشت از پشت
Brutal WaysShang Tsung’s Labاجرای Brutality با هرکدام از شخصیت‌ها
QUACKx10Living Forestده بار بنشینید
NOMED RENNI (Inner Demon)Living Forestاجرای Fatality کمئو Sareena
از فاصله متوسط: عقب، پایین، پایین، کمئو
ERTECA AOSCH (Create Chaos)Living Forestاجرای Fatality شخصیت Havik
از فاصله نزدیک: پایین، جلو، پایین، لگد از پشت
KCIRT TAH (Hat Trick)Fire Templeاجرای Fatality کمئو کونگ لائو
از فاصله متوسط: جلو، عقب، جلو، کمئو
Use the element that brings lifeFire Templeاجرای Fatality شخصیت Rain
از فاصله نزدیک: پایین، پایین، عقب، لگد از عقب

راهنمای باز کردن شخصیت‌ها و کمئوهای بازی مورتال کمبت ۱

راهنمای بازی مورتال کمبت ۱ | راهنمای جامع Mortal Kombat 1

گاهی اوقات بعضی از شخصیت‌های مورتال کمبت ۱ یا کمئوهای آن‌ها قفل هستند و شما باید از روش‌ها مختلف آن‌ها را باز کنید. در این قسمت روش بازکردن و ارتقا این شخصیت‌ها را توضیح می‌دهیم.

راهنمای بازی رزیدنت اویل ۴ | راهنمای جامع Resident Evil 4
بخوانید

چگونه شخصیت Havik را باز کنیم؟

راهنمای بازی مورتال کمبت ۱ | راهنمای جامع Mortal Kombat 1

هویک (Havik) یکی از جالب‌ترین و قدرتمندترین شخصیت‌های تاریخ مورتال کمبت است. او می‌تواند اندام بدن خود را جدا کند و با استفاده از آن‌ها دشمنان‌اش کتک بزند. او همچنین از جادوی سیاه استفاده می‌کند و با شکستن مفاصل خود، محدوده حملات‌اش را افزایش می‌دهد. خوشبختانه باز کردن هویک خیلی سخت نیست و تنها کافی است بخش داستانی مورتال کمبت ۱ را تمام کنید.

بخش داستانی مورتال کمبت ۱ شامل ۱۵ قسمت است و تمام‌کردن آن نزدیک به ۵ ساعت زمان می‌برد. شما می‌توانید با انتخاب درجه سختی پایین و ردکردن کات‌سین‌ها (Cutscene) این بخش را در عرض چند ساعت تمام کنید. البته ما توصیه می‌کنیم داستان مورتال کمبت ۱ را به‌صورت عادی تجربه کنید تا از روایت هیجان‌انگیز آن لذت ببرید. پس از تمام‌کردن بخش داستانی، هویت برای همیشه باز می‌شود و شما می‌توانید در قسمت‌های مختلف از آن استفاده کنید.

نکته: شنگ سونگ (Shang Tsung) یکی دیگر از شخصیت‌های قفل شده مورتال کمبت ۱ است، اما برخلاف هویک از طریق بازی‌کردن باز نمی‌شود. این شخصیت جایزه افرادی است که بازی را پیش‌خرید کرده‌اند و شما برای بازکردن او باید پول واقعی بپردازید.

چگونه کمئوهای مورتال کمبت ۱ را باز کنیم؟

راهنمای بازی مورتال کمبت ۱ | راهنمای جامع Mortal Kombat 1

لیست کمئو‌های مورتال کمبت ۱ شامل ۱۵ شخصیت قدرتمند است که در مبارزات به شما کمک می‌کنند. البته بعضی از این کمئوها قفل هستند و باید آن‌ها را باز کنید. در این قسمت روش باز کردن کمئوهای مورتال کمبت ۱ را به شما یاد می‌دهیم تا از آن‌ها در مبارزات خونین خود استفاده کنید.

بازی Mortal Kombat 12 برای انتشار در سال 2023 تایید شد
بخوانید

روش باز کردن کمئوهای مورتال کمبت ۱

راهنمای بازی مورتال کمبت ۱ | راهنمای جامع Mortal Kombat 1

درست مثل شخصیت هویک، کمئوهای قفل شده مورتال کمبت ۱ با بازی‌کردن باز می‌شوند. البته شما به‌جای تمام‌کردن یک بخش خاص باید سطح (Level) پروفایل خود را بالا ببرید. برای بالابردن سطح پروفایل، شما باید در حالت‌‌ها Ladder، Invasion و آنلاین با بازیکنان دیگر مبارزه کنید. میزان امتیاز دریافتی از هر مسابقه به نتیجه و شرایط آن بستگی دارد. مثلاً اگر یک مبارزه را بدون ازدست‌دادن جان (HP) و با یک Fatality تمام کنید، امتیاز بیشتر به شما داده می‌شود.

نکته: تمام‌کردن مبارزه با Brutality امتیاز بیشتری نسبت به Fatality و Fatal Blow دارد. بااین‌حال، امتیاز این حرکت‌ها به‌اندازه یک پیروزی بی‌نقص (Flawless Victory) نیست. در جدول زیر می‌توانید سطح موردنیاز برای باز کردن هر کمئو را ببینید.

نکته ۱: سطح پروفایل با Fighter Mastery Rank فرق دارد. مورد اول مربوط به کل پروفایل شماست اما مورد دوم فقط به یک شخصیت خاص ربط دارد.

نکته ۲: این لیست شامل کمئوهای فعلی مورتال کمبت ۱ است و تعداد آن‌ها در بسته‌های الحاقی بازی بیشتر می‌شود. پس ممکن است برای باز کردن کمئوهای آینده مجبور به پرداخت پول واقعی شوید.

اسم Kameoسطح موردنیاز برای باز کردن آن
اسکورپینسطح ۵
ساب زیروسطح ۱۰
کونگ لائوسطح ۱۵
شوجینکو (Shujinko)سطح ۲۰
موتاروسطح ۲۵

راهنمای بازی مورتال کمبت ۱: چگونه Fatality دوم را باز کنیم؟

راهنمای بازی مورتال کمبت ۱ | راهنمای جامع Mortal Kombat 1

فیتالیتی‌ها (Fatality) یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های مورتال کمبت هستند. این سیستم به‌نوعی نماد سری مورتال کمبت است و از قسمت اول بازی در آن حضور داشته. هر چه نباشد، نابودکردن دشمنان با حرکات عجیب و پرخشونت چیزی است که همه گیمرها آن را دوست دارند.

راهنمای بازی Wo Long Fallen Dynasty
بخوانید

شخصیت‌های مورتال کمبت ۱ بیشتر از یک Fatality دارند و به شما اجازه می‌دهند دشمنان‌تان را با روش‌های مختلف نابود کنید. اگرچه این فیتالیتی‌ها مخفی شده‌اند، اما باز کردن آن‌ها کار سختی نیست. کافی است کمبو لازم برای این حرکت‌ها را یاد بگیرید و از آن‌ها در آخر مسابقه استفاده کنید. این قسمت از راهنمای مورتال کمبت ۱ روش باز کردن Fatality دوم را به شما یاد می‌دهد.

روش باز کردن Fatality دوم در مورتال کمبت ۱

راهنمای بازی مورتال کمبت ۱ | راهنمای جامع Mortal Kombat 1

همان‌طور که گفتیم، شما برای باز کردن فیتالیتی‌های دوم نیاز به کار خاصی ندارید و تنها کافی است در آخر مبارزه از آن‌ها استفاده کنید. وقتی جان حریف‌تان به صفر می‌رسد و گوینده بازی جمله «کارشو تموم کن» (Finish Him) را فریاد می‌زند، شما می‌توانید با واردکردن یک کمبو خاص Fatality بزنید. اگر هم می‌خواهید که Fatality دوم در صفحه Move List نشان داده شود، تنها کافی است Mastery Rank آن شخصیت را به سطح ۱۴ ارتقا دهید.

چگونه از Fatality دوم استفاده کنیم؟

راهنمای بازی مورتال کمبت ۱ | راهنمای جامع Mortal Kombat 1

در پایین می‌توانید لیست فیتالیتی‌های دوم هر شخصیت و روش استفاده از آن‌ها را مشاهده کنید. البته فراموش نکنید که برای اجرای هر Fatality باید فاصله مشخصی از دشمن داشته باشید.

شخصیتفاصلهروش اجراکردن
آشرا (Ashrah)فاصله متوسطپایین، پایین، عقب، دایره/B/A
باراکا (Baraka)فاصله نزدیکجلو، عقب، پایین، دایره/B/A
ژنرال شائو (General Shao)فاصله متوسطپایین، جلو، عقب، مربع/X/Y
گراس (Geras)فاصله نزدیکپایین، جلو، عقب، مربع/X/Y
هویکفاصله نزدیکجلو، عقب، پایین، مثلث/Y/X
جانی کیج (Johnny Cage)فاصله بین متوسط و دورجلو، پایین، عقب، دایره/B/A
کنشی (Kenshi)فاصله متوسطعقب، پایین، عقب، مربع/X/Y
کیتانافاصله نزدیکپایین، پایین، عقب، دایره/B/A
کونگ لائوفاصله نزدیکعقب، پایین، پایین، X/A/B
لی می (Li Mei)فاصله نزدیکعقب، جلو، پایین، دایره/B/A
لو کنگ (Liu Kang)فاصله نزدیکعقب، جلو، عقب، X/A/B
ملینافاصله نزدیکپایین، جلو، عقب، X/A/B
نیتارا (Nitara)فاصله بین متوسط و دورعقب، پایین، عقب، دایره/B/A
رایدن (Raiden)فاصله بین متوسط و دورپایین، جلو، عقب، مربع/X/Y
رین (Rain)فاصله متوسطپایین، جلو، عقب، X/A/B
ریکو (Reiko)فاصله نزدیکعقب، پایین، پایین، دایره/B/A
رپتایل (Reptile)فاصله نزدیکجلو، پایین، عقب، X/A/B
اسکورپینفاصله متوسطعقب، جلو، عقب، مثلث/Y/X
شنگ سونگ (Shang Tsung)فاصله متوسطجلو، پایین، عقب، مثلث/Y/X
سیندل (Sindel)فاصله متوسطعقب، جلو، عقب، مثلث/Y/X
اسموک (Smoke)هر جاییپایین، جلو، عقب، مثلث/Y/X
ساب زیروفاصله نزدیکجلو، عقب، پایین، دایره/B/A
تانیا (Tanya)فاصله بین نزدیک و متوسطعقب، جلو، پایین، مثلث/Y/X

چگونه از Fatality کمئو استفاده کنیم؟

راهنمای بازی مورتال کمبت ۱ | راهنمای جامع Mortal Kombat 1

بعضی فیتالیتی‌های مورتال کمبت ۱ با کمک کمئوها انجام می‌شوند. در پایین می‌توانید لیست فیتالیتی‌های دوم هر شخصیت و روش استفاده از آن‌ها را مشاهده کنید.

بررسی بازی مورتال کمبت ۱ | نقطه صفری جدید برای پادشاه خشونت
بخوانید
کمئوفاصلهروش اجراکردن
سایرکس (Cyrax)فاصله متوسطجلو، عقب، جلو، کمئو
داریوس (Darrius)فاصله متوسطپایین، عقب، جلو، کمئو
فراست (Frost)فاصله متوسطعقب، پایین، عقب، کمئو
گورو (Goro)فاصله نزدیکعقب، جلو، پایین، کمئو
جکس (Jax)فاصله دورپایین، جلو، پایین، کمئو
کینو (Kano)فاصله متوسطعقب، پایین، جلو، کمئو
کونگ لائوفاصله متوسطجلو، عقب، جلو، کمئو
موتاروفاصله متوسطجلو، پایین، پایین، کمئو
سارینا (Sareena)فاصله متوسطعقب، پایین، عقب، کمئو
اسکورپینفاصله متوسطپایین، به جلو، پایین، کمئو
سکتور (Sektor)فاصله متوسطعقب، جلو، عقب، کمئو
شوجینکوفاصله متوسطپایین، عقب، پایین، کمئو
سونیا (Sonya)فاصله متوسطعقب، جلو، پایین، کمئو
استرایکر (Stryker)فاصله متوسطبه جلو، پایین، به جلو، کمئو
ساب زیروفاصله متوسطبه جلو، پایین، به جلو، کمئو

راهنمای بازی مورتال کمبت ۱: چگونه بروتالیتی‌ها را باز کنیم؟

راهنمای بازی مورتال کمبت ۱ | راهنمای جامع Mortal Kombat 1

اگر فکر می‌کنید فیتالیتی‌ها تنها راه تمام‌کردن مبارزه‌ها هستند، کاملاً در اشتباه هستید. سری مورتال کمبت یک حرکت خشن دیگر به اسم بروتالیتی (Brutality) هم دارد. هر شخصیت تعداد زیادی بروتالیتی دارد که روش‌های جذابی برای نابودکردن دشمنان در مقابل شما می‌گذارند. در این قسمت از راهنمای بازی مورتال کمبت ۱ درمورد بروتالیتی‌ها و روش استفاده از آن‌ها صحبت می‌کنیم.

روش باز کردن بروتالیتی‌ها در مورتال کمبت ۱

راهنمای بازی مورتال کمبت ۱ | راهنمای جامع Mortal Kombat 1

بالابردن سطح Mastery یک شخصیت جوایز بسیاری دارد؛ از اسکین و تجهیزات گرفته تا بروتالیتی‌های جذاب. هر کدام از شخصیت‌های بازی پنج Brutality متفاوت دارند که در سطوح ۳، ۵، ۷، ۱۰ و ۱۵ باز می‌شوند. علاوه بر این، بعضی از شخصیت‌ها یک Brutality اضافه به اسم The Klassic هم دارند که در سطح آخر باز می‌شود. پس بالا بردن Mastery ارزش وقت و تلاش شما را دارد.

راهنمای بازی Marvel Snap | راهنمای کامل بازی مارول اسنپ
بخوانید

شما همچنین می‌توانید از کمئوها برای اجرای Brutality کمک بگیرید. البته کمئوها فقط دو Brutality دارند که در سطوح ۲ و ۱۱ باز می‌شوند. برخلاف فیتالیتی‌ها، شما برای اجرای هر بروتالیتی مجبور هستید آن را باز کنید.

جزئیات باز کردن Brutality

 • سطح ۳: بروتالیتی اول
 • سطح ۵: بروتالیتی دوم
 • سطح ۷: بروتالیتی سوم
 • سطح ۱۰: بروتالیتی چهارم
 • سطح ۱۵: بروتالیتی پنجم
 • سطح کمئو ۲: بروتالیتی کمئو اول
 • سطح کمئو ۱۱: بروتالیتی کمئو دوم

لیست بروتالیتی‌های مورتال کمبت ۱ و روش استفاده از آن‌ها

راهنمای بازی مورتال کمبت ۱ | راهنمای جامع Mortal Kombat 1

در ادامه می‌توانید لیست بروتالیتی‌های مورتال کمبت ۱ و روش استفاده از آن‌ها را مشاهده کنید.

راهنمای اعداد استفاده شده:

۱: مشت از جلو

۲: مشت از عقب

۳: لگد از جلو

۴: لگد از عقب

شخصیتبروتالیتیروش اجرا
آشراSave Me A Sliceپرتاب (۱+۳)، پایین، پایین، پایین
Nail In The Coffinجلو + ۴، ۲، پایین را نگه دارید
?Half Day۱، ۲، ۲، پایین را نگه دارید
Kutting Kornersعقب، جلو + ۲، پایین را نگه دارید
Light You Upعقب + ۲، ۱، جلو را نگه دارید
باراکاNom Nomپرتاب (۱+۳)، پایین، پایین، پایین
Empty Insideعقب، جلو + ۳، ضربات پشت‌سرهم بزنید (حریف باید در هوا باشد)
Old School۲، ۱، ۲، عقب را نگه دارید
This Is A Flesh Woundجلو + ۳، پایین را نگه دارید
ژنرال شائو?Is That Your Bestپرتاب (۱+۳)، پایین، پایین، پایین
Feel My Powerپرتاب (۱+۳)، بالا، بالا، بالا
Don’t Make Me Laughجلو + ۲، پرتاب (۱+۳)، پایین را نگه دارید
It’s Official… You Suck!پایین، عقب + ۴، عقب را نگه دارید (باید در فاصله پرش یا دورتر باشد)
گراسFrom Another Timeپرتاب (۱+۳)، پایین، پایین، پایین
Time Will Tellپایین، عقب + ۲ یا پایین، جلو + ۲، ۴ نگه دارید (حریف باید در گوشه باشد و حرکت Grab آنها را از گوشه دور کند)
Sand Of Time۱، ۲، ۲، پرتاب (۱+۳)، جلو را نگه دارید
Just Rip It Offپایین، جلو + ۴، پایین را نگه دارید
Unstoppable Forceجلو + ۱، ۲، پرتاب (۱+۳)، جلو را نگه دارید
هویک!Good To Be Back۲، ۲، پایین را نگه دارید
?Need A Handعقب + ۲، ۲، پرتاب (۱+۳)، جلو را نگه دارید
It’s A Twist Offپرتاب (۱+۳)، جلو، پایین، عقب، بالا
Knocking Aroundپایین، عقب + ۱، بالا را نگه دارید
Kablooeyعقب، جلو + ۳، جلو را نگه دارید (باید نزدیک حریف باشد)
جانی کیجHere’s Johnnyپرتاب (۱+۳)، پایین
Game Over Manپرتاب (۱+۳) (بعد از فرارکردن از پرتاب)
You Got Cagedجلو، پایین، عقب + ۲، دکمه ۲ را نگه دارید
Welcome To The Partyعقب، پایین + ۱، دکمه ۲ را نگه دارید
Hope You’re Insuredعقب، جلو + ۴، دکمه ۴ را نگه دارید
کنشی?Where You Goingپرتاب (۱+۳)، پایین، پایین، پایین
Out Of Sightپرتاب (۱+۳)، ۱
در طول حالت جدایی روح (پایین، عقب + ۱)
?Did You See Thatپایین، عقب + ۴ + گارد (R2/RT)، ۱+ ۲ شش بار ضربه بزنید. در طول حالت جدایی روح (پایین، عقب + ۱)
See Ya Laterعقب، جلو + ۲، عقب را نگه دارید
Nothing To See Hereپایین، عقب + ۴، پایین را نگه دارید در طول حالت جدایی روح (پایین، عقب + ۱)
کیتاناSome Off The Topپرتاب (۱+۳)، پایین، پایین، پایین
Hit The Fanعقب، جلو + ۱ عقب را نگه دارید (باید در فاصله پرش یا دورتر باشد)
?Where’d You Goپایین، عقب + ۲، پایین را نگه دارید (حریف باید در هوا باشد)
Easy Peasy۱، ۱، ۲، دکمه ۱ را نگه دارید
Kiss Itجلو + ۱، ۲، پایین را نگه دارید
کونگ لائوSpin Cycleپرتاب (۱+۳)، جلو، پایین، عقب، بالا
Grind Awayعقب، جلو + ۱، دکمه ۱ را نگه دارید (باید در فاصله پرش یا دورتر باشد)
Grind Awayپایین، عقب + ۲ + گارد (R2/RT)، ضربات پشت‌سرهم بزنید
Magic Hatپایین، عقب + ۴، بالا را نگه دارید
Not Holding Back۲، ۱، ۲، ۱، پایین را نگه دارید
لی میFast Enough For Yaعقب، جلو + ۴، عقب را نگه دارید
Head Over Heelsجلو + ۴، ۴، پایین را نگه دارید
One Way Ticketپایین، عقب + ۲، پایین را نگه دارید
(Sky Lantern باید آخرین ضربه را بزند)
Light The Wayعقب، جلو + ۱، دکمه ۲ را نگه دارید (باید در فاصله پرش یا دورتر باشد)
Head Of Trialsجلو + ۴، ۳، پایین را نگه دارید
لو کنگBleeding Heartپرتاب (۱+۳)، جلو، جلو، جلو
Dancing Aroundعقب، جلو + ۴، سریع دکمه ۳ یا ۴ را شش بار بزنید
…Pop Goes The۳، ۳، ۳، جلو را نگه دارید
Just A Nibbleعقب، جلو + ۳، پایین را نگه دارید
Let’s Go For A Rideعقب، جلو + ۳، پایین را نگه دارید
ملینا?Did That Hurtپرتاب (۱+۳)، پایین، پایین، پایین
Maybe Next Time۲، ۱، پرتاب (۱+۳)، پایین را نگه دارید
The Best Partپایین، عقب + ۲ + گارد (R2/RT)، سریع دکمه ۱ یا ۲ را شش بار بزنید
Early Lunchعقب، پایین + ۴ + گارد (R2/RT)، دکمه ۴ را نگه دارید
High Rollerعقب، پایین + ۴، بالا را نگه دارید
نیتاراEmbrace The Painعقب، جلو + ۲، ضربات پشت‌سرهم بزنید
?Come Here Oftenپرتاب (۱+۳)، بالا، بالا، بالا
Taste Of Bloodعقب، جلو + ۳، دکمه ۳ را نگه دارید
اگر Blood Sacrafice فعال باشد (عقب، جلو + ۳)
They Come Right Offجلو + ۱، ۲، پایین را نگه دارید
Something You Are?عقب، جلو + ۱ + گارد (R2/RT)، پایین را نگه دارید
رایدنThat’s A Shockerپرتاب (۱+۳)، سریع دکمه ۱ یا ۲ را شش بار بزنید
Overloadپایین، عقب + ۳، بالا را نگه دارید
Inside Outعقب، جلو + ۳، پایین را نگه دارید
Headed Nowhere۱، ۲، ۳، پایین را نگه دارید
Excess Energyپایین، جلو + ۱ (باید در فاصله پرش یا دورتر باشد)
رینJust A Little Dipپرتاب (۱+۳)، ضربات پشت‌سرهم بزنید
Down The Drainعقب، جلو + ۴
Aqua Finishedجلو + ۲، ۱، ۳، عقب را نگه دارید
Bubble Head۱، ۱، ۲، را نگه دارید
Rainy Dayپایین، پایین، بالا، پایین را نگه دارید (باید در فاصله پرش یا دورتر باشد)
ریکوNo Turning Backپرتاب (۱+۳)، به‌سرعت ۴ ضربه بزنید
?You Had Enoughپایین، عقب + ۳، پایین، پایین، پایین
?Does It Stingپایین، عقب + ۱، را نگه دارید ۱
Not Even Closeجلو، پایین، عقب + ۱، پایین را نگه دارید
There And Back Again۱، ۲، ۳، عقب را نگه دارید
رپتایلDamn Tastyپرتاب (۱+۳)، پایین، پایین، پایین
Krocodile Done Rightعقب، جلو + ۴، بالا، بالا، بالا
Behind Youعقب، جلو + ۲، دکمه ۲ را نگه دارید
Pop Bellyجلو + ۳، ۲، عقب را نگه دارید
Ready To Pounceعقب + ۲ (حمله باید به طور کامل شارژ شود)
اسکورپینChoke On Itپرتاب (۱+۳)، جلو، پایین، عقب، بالا
Burn For Meعقب، جلو + ۴، پایین را نگه دارید
Any Way You Slice Itعقب، جلو + ۲، پایین، پایین، پایین
Stop Aheadعقب، جلو + ۱، عقب را نگه دارید (باید در فاصله پرش یا دورتر باشد)
Hot Headپایین، عقب + ۳، دکمه ۱ را نگه دارید
شنگ سونگBed Of Spikesپرتاب (۱+۳)، پایین را نگه دارید
Stick Aroundپایین، عقب + ۳ (حریف باید در هوا باشد)
!Chomp! Chompپایین، جلو + ۱، عقب را نگه دارید (باید در فاصله پرش یا دورتر باشد)
Fire It Upپایین، جلو + ۱ (در هوا)، دکمه ۱ را نگه دارید (فرم قدیمی باید فعال باشد)
It Has Endedپایین، عقب + ۳، پایین، پایین، پایین (فرم قدیمی باید فعال باشد)
سیندلScream Queenپرتاب (۱+۳)، پایین، پایین، پایین
Split Endsجلو + ۱، ۳، عقب را نگه دارید
!That Was Funپایین، جلو + ۴، بالا را نگه دارید
Off With Your Head۲، ۴، ۴، جلو را نگه دارید
?Lose Somethingپایین، عقب + ۱، پایین را نگه دارید (باید در فاصله پرش یا دورتر باشد)
اسموکAn Eye For An Eyeپرتاب (۱+۳)، پایین را نگه دارید
If It Bleedsعقب، جلو + ۳، گارد (R2/RT) را نگه دارید
Don’t Blinkپایین، عقب + ۲، بالا را نگه دارید
Slice And Diceجلو + ۱، ۲، پرتاب (۱+۳)، بالا را نگه دارید
Break A Legجلو + ۱، ۲، ۲، ۴، دکمه ۴ را نگه دارید
ساب زیروAbsolute Zeroعقب، جلو + ۳، پایین، پایین، پایین
Snowballپایین، جلو + ۱ (باید در فاصله پرش یا دورتر باشد)
Karbon Kopyعقب، جلو + ۲، دکمه ۱ را نگه دارید
Krushed Ice۲، ۱، ۲، پایین را نگه دارید
Ability To Freezeپایین، جلو + ۴، دکمه ۴ را نگه دارید
تانیاRest In Piecesپرتاب (۱+۳)، پایین را نگه دارید
Hot Head۳، پرتاب (۱+۳)، پایین، پایین، پایین
Head Kaseپایین، جلو + ۱، جلو را نگه دارید (باید در فاصله پرش یا دورتر باشد)
Kore Sampleعقب، جلو + ۴، پایین را نگه دارید (باید در فاصله پرش یا دورتر باشد)
!Watch Thisجلو + ۲، ۱، ۱، جلو را نگه دارید

چگونه از Brutality کمئوها استفاده کنیم؟

کمئوBrutalityروش اجرا
سایرکسNet Grossجلو + پرتاب (1+3)، پایین، پایین
Target Destroyedجلو + کمئو، چپ نگه دارید
داریوسHere, Catchجلو + پرتاب (1+3)، پایین، پایین
فراستPin Kushionجلو + پرتاب (1+3)، پایین، پایین
Ice’d Outجلو، کمئو، دکمه کمئو را نگه دارید
گوروMake Up Your Mindجلو + پرتاب (1+3)، پایین، پایین
Goro Smashجلو، کمئو، کمئو، دکمه کمئو را نگه دارید
جکس!Awww, Damnجلو، پرتاب (۱+۳)، دکمه کمئو را نگه دارید
No Pain, No Gainجلو + کمئو، دکمه کمئو را نگه دارید
کانو?You Alright, Mateجلو + پرتاب (1+3)، پایین، پایین
Knife To Meet Youعقب + کمئو، نگه دارید
کونگ لائو?Got Headجلو + پرتاب (1+3)، پایین، پایین
Razor Burnعقب + کمئو، نگه دارید
موتارو!What You Getپایین + کمئو، دکمه کمئو را نگه دارید
Hoofing Itجلو + کمئو، دکمه کمئو را نگه دارید
ساریناTo A Crispجلو + پرتاب (1+3)، پایین، پایین
Release Demonجلو + کمئو، دکمه کمئو را نگه دارید
اسکورپینWell Doneجلو + پرتاب (1+3)، پایین، پایین
Slice Aboveجلو + کمئو، نگه دارید
سکتورFire And Forgetجلو + پرتاب (1+3)، پایین، پایین
Low Level Threatجلو + کمئو، دکمه کمئو را نگه دارید
شوجینکوهیچ بروتالیتی نداردندارد
سونیاPopping Headsجلو + پرتاب (1+3)، پایین، پایین
?Forget Somethingعقب + کمئو، دکمه کمئو را نگه دارید
استرایکرBustedجلو + پرتاب (1+3)، پایین، پایین
It Goes Boomجلو + کمئو، دکمه کمئو را نگه دارید
ساب زیروBig Legجلو + پرتاب (1+3)، پایین، پایین
Frost Biteجلو + کمئو، کمئو، کمئو

راهنمای مورتال کمبت ۱: چگونه سطح یک مبارز را بالا ببریم؟

راهنمای بازی مورتال کمبت ۱ | راهنمای جامع Mortal Kombat 1

همان‌طور که در بخش‌های قبلی گفتیم، شما با بالابردن سطح Mastery شخصیت‌ها جوایز مختلفی چون اسکین‌های جذاب، تجهیزات کمیاب و کمئوهای قدرتمند دریافت می‌کنید. علاوه بر این، شما برای باز کردن بروتالیتی‌های یک شخصیت مجبور به بالابردن سطح Mastery هستید. در این قسمت از راهنمای مورتال کمبت ۱ درمورد روش بالابردن سطح Mastery شخصیت‌ها صحبت می‌کنیم.

حضور دیو باتیستا در تریلر لایو اکشن جدید بازی Mortal Kombat 1
بخوانید

روش بالابردن سطح مبارز در مورتال کمبت ۱

تمامی شخصیت‌ها و کمئوهای بازی یک سیستم پیشرفت به اسم Mastery Rank دارند که جوایز مختلفی را در اختیار گیمرها قرار می‌دهد. این سیستم ۳۵ سطح برای شخصیت‌های اصلی و ۱۵ سطح برای کمئوها دارد. شما برای بالا بردن سطح Mastery باید به بخش مبارزه آنلاین یا Invasion Mode بروید و باشخصیت مورد نظرتان بازی کنید.

علاوه بر این، برنده‌شدن در بخش Kombat League و گرفتن یک پیروزی بی‌نقص (Flawless Victory) هم سطح شما را بالا می‌برد. اگرچه این قسمت‌ها بیشترین EXP را جایزه را می‌دهند، اما رسیدن به آن‌ها کار راحتی نیست. پس توصیه ما این است که تمرکزتان را روی بخش‌های مبارزه آنلاین و Invasion Mode بگذارید و از آن‌ها برای رسیدن به سطح ۳۵ استفاده کنید.

چگونه سریع لول آپ کنیم؟

اگرچه رسیدن به سطح ۳۵ به زمان و تلاش زیادی نیاز دارد، اما می‌توانید با بعضی ترفندها سرعت پیشرفت‌تان را بیشتر کنید. البته بیشتر این روش‌ها مربوط به بخش Invasion Mode هستند. یکی از راه‌های سریع‌تر کردن لول آپ (Level Up) استفاده از رلیک‌ها (Relic) است. این آیتم‌ها نقش مهمی در حالت Invasion دارند و پاداش‌های شما را بیشتر می‌کنند. برای مثال، رلیک “Not Junk” میزان EXP دریافتی را از مبارزات و مینی گیم‌ها را ۱۵ درصد بیشتر می‌کند. شما همچنین می‌توانید با گرفتن پیروزی بی‌نقص در مبارزات Invasion Mode مقدار زیادی EXP دریافت کنید.

بااین‌حال، واردشدن به مسابقات آنلاین و شکست‌دادن دشمنان سریع‌ترین راه بالابردن Mastery Rank است. از آن جایی که استفاده از Fatality یا Brutality مقدار EXP دریافتی را بیشتر می‌کند، بهتر است در آخر هر مبارزه حتماً آن‌ها را اجرا کنید.

گزیده اخبار بازی هفته | هفته سوم اردیبهشت ماه ۱۴۰۲
بخوانید

جوایز Mastery Rank در مورتال کمبت ۱

راهنمای بازی مورتال کمبت ۱ | راهنمای جامع Mortal Kombat 1

اگرچه هر شخصیت جوایز منحصربه‌فرد خود را دارد، اما نوع جوایزی که دریافت می‌کنید برای همه یکی است. مثلاً اگر اسکورپین با رسیدن به سطح سه Mastery یک بروتالیتی دریافت کند، بقیه شخصیت‌ها هم همین جایزه را دریافت می‌کنند. در ادامه می‌توانید لیست کامل جوایز Mastery Rank را مشاهده کنید.

نکته: شما می‌توانید بعضی از جوایز Mastery Rank را از قسمت Shrine هم دریافت کنید. اگر یکی از جوایز Mastery Rank را قبلاً گرفته باشید، بازی به شما کوین یا اعتبار فصلی می‌دهد.

سطح Masterجایزه
سطح ۱Kombat Kard Foreground
سطح ۲اسکین
سطح ۳بروتالیتی
سطح ۴Taunt
سطح ۵بروتالیتی | اسکین
سطح ۶Kombat Kard Background
سطح ۷بروتالیتی
سطح ۸Taunt
سطح ۹تجهیزات
سطح ۱۰بروتالیتی | اسکین
سطح ۱۱Kombat Kard Foreground
سطح ۱۲Taunt
سطح ۱۳Character Art
سطح ۱۴Fatality
سطح ۱۵بروتالیتی | اسکین |  Kombat Kard Background
سطح ۱۶تجهیزات
سطح ۱۷Taunt
سطح ۱۸اسکین
سطح ۱۹تجهیزات
سطح ۲۰اسکین | صد کریستال اژدها
سطح ۲۱Kombat Kard Foreground
سطح ۲۲Taunt
سطح ۲۳اسکین
سطح ۲۴Character Art
سطح ۲۵تجهیزات|  Taunt
سطح ۲۶Taunt
سطح ۲۷اسکین
سطح ۲۸Kombat Kard Background
سطح ۲۹Taunt | تجهیزات
سطح ۳۰اسکین |  Kombat Kard Foreground
سطح ۳۱Kombat Kard Foreground | صد کریستال اژدها
سطح ۳۲اسکین |  Kombat Kard Foreground
سطح ۳۳اسکین |  Kombat Kard Foreground
سطح ۳۴اسکین | Kombat Kard Background
سطح ۳۵اسکین | اسکین

جوایز Mastery Rank برای کمئوها

سطح Masterجایزه
سطح ۱اسکین
سطح ۲بروتالیتی
سطح ۳Kombat Kard Foreground
سطح ۴۵ توکن فیتالیتی آسان
سطح ۵اسکین
سطح ۶Kombat Kard Background
سطح ۷Kombat Kard Foreground
سطح ۸اسکین
سطح ۹Kombat Kard Foreground
سطح ۱۰اسکین
سطح ۱۱بروتالیتی
سطح ۱۲Kombat Kard Foreground
سطح ۱۳Kombat Kard Background
سطح ۱۴۵ توکن فیتالیتی آسان | Kombat Kard Background
سطح ۱۵اسکین | Kombat Kard Background

امیدوارم با خواندن این راهنما، بتوانید بهتر و حرفه‌ای‌تر مورتال کمبت ۱ را بازی کنید. اگر نکته یا ترفندی را جا انداخته‌ایم حتما برای‌مان بنویسید.

راهنمای بازی Gotham Knights
بخوانید

برای خواندن آخرین مطالب راهنمای بازی همراه لیویتو باشید.

همچنین فراموش نکنید که برای استریم کردن یا تماشای استریم باکیفیت با اینترنت نیم‌بها می‌توانید از لیویتو استفاده کنید.

‫16 دیدگاه ها

 1. سلام. بخش invasion در مورتال کمبت افلاینه؟ و اینکه جوایز mastery rank رو می توان بصورت افلاین از بازی دریافت کرد؟

  1. سلام. برای استفاده از هر دو مورد باید آنلاین باشید.

   1. ببخشید من مشکل دارم برای انلاین کردن خودم باید چه دی ان اسی استفاده کنم؟

   2. برای گرفتن هویک با بقیه جوایز باید بخش کل بخش داستانی. آنلاین باشیم یا فقط یه بخش

 2. سلام من حدود ۳ بار بخش داستانی بازی را تمام کردم اما هویک برای من باز نشد و حتی اون جام طلایی که باید story را تمام کنیم را نداد برای اینکه هویک را یا این تروفی را بگیرم باید انلاین باشم؟

  1. سلام. بله، برای دریافت هویک باید آنلاین باشید. بعد از تموم کردن بخش داستانی به قسمت نوتیفیکشن (پایین Kombat Kard) برید و جایزه خودتون رو دریافت کنید.

 3. درود و وقت بخیر . خسته نباشید . ببخشید میخواستم بدونم Invasion mode رو به چه صورت میتونیم تغییر بدیم ؟ یعنی اینکه صرفا خانه جانی کیج هست و یا میشه بخش های دیگه رو انتخاب کرد ؟
  به چه شکل باید از تالیسمان استفاده کرد ؟

  1. سلام و ممنون که مطلب رو مطالعه کردید
   بخش Invasion به‌طور خودکار و هر فصل توسط سازنده بازی آپدیت میشه.
   برای استفاده از Talisman هم باید اون رو Equip کنید و با دکمه RS توی مبارزه‌ها ازش استفاده کنید.

  1. سلام اسماعیل جان
   وارد بخش Versus بشین و بعد گزینه Local رو انتخاب کنین. بعد از وارد شدن به این بخش، کنترلر دوم رو روشن کنین و الان هر دو پلیر میتونن شخصیت‌هاشون رو انتخاب کنن و وارد بازی بشن.

 4. سلام من تازهps5 خریدم و بازی موتال رو دادم برام نصب کردن
  بری آنلاین بازی کردن باید اکانتی چیزی بخرم یا همین ک نصبه رو کنسول میشه؟
  و اینکه چطوری انلاین میتونم بازی کنم؟

  1. سلام
   اول مطمئن بشید بازی‌هایی که براتون نصب کردن آفلاین نیست؛ چون اکثرا بازی‌ها و اکانت‌های آفلاین نصب میکنن که قابلیت آنلاین شدن ندارن و اگر آنلاین بشید ممکنه هم کنسول و هم اکانت‌ها بن بشن.
   اول در این مورد سوال کنید و بهمون بگین تا راهنمایی‌تون کنیم.

 5. سلام خسته نباشین
  من نمیتونم به سرورهای مورتال کمبات ۱ وصل شم ارور میزنه باید چیکار کنم؟

  1. سلام ممنون
   با چه اینترنتی میخواین وصل بشین؟
   dns زدین؟

 6. سلام خسته نباشید من نمیتونم وارد بخش انلاین بشم ارور میده نتم هم همراه اول با dns که خودتون دادید هم نمیتونم وارد بشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محافظت شده توسط الگریتم کپچا *Captcha Plus loading...

دکمه بازگشت به بالا