اسلایدشوچه‌طور بازی کنیم؟راهنمای بازی

راهنمای بازی فورزا موتوراسپورت | راهنمای جامع Forza Motorsport

فورزا موتور اسپورت جدیدترین بازی انحصاری ایکس باکس است که گیمرها را سوار ماشین‌های گران‌قیمت می‌کند و به پیست‌های مشهور دنیا می‌برد. این بازی ویژگی‌های جدیدی مثل فیزیک لاستیک، تخریب‌پذیری بالا و چرخه شبانه‌روز دارد که تجربه‌ای واقع‌گرایانه ارائه می‌دهند. علاوه بر این، سیستم دریافت XP و روش ارتقا سطح ماشین‌ها در فورزا موتور اسپورت با بازی‌های قبلی سری فورزا متفاوت است. اگرچه سیستم تنظیم (Tune) ماشین‌ها تغییر زیادی نکرده است، اما شما برای بهبود خودروتان نیاز به قطعات مختلف دارید. راهنمای بازی فورزا موتوراسپورت روش به‌دست‌آوردن قطعات مختلف و تنظیم درست ماشین‌ها را به شما آموزش می‌دهد. پس برای تبدیل‌شدن به یک راننده حرفه‌ای با راهنمای بازی فورزا موتوراسپورت همراه باشید.

لیست آپگرید‌های ماشین‌ها و روش باز کردن آن‌ها

راهنمای بازی فورزا موتوراسپورت | راهنمای جامع Forza Motorsport

لیست زیر شامل همه آپگریدهای (ارتقا) ماشین‌ها و سطح موردنیاز برای باز کردن آن‌ها است. ما در ادامه راهنمای بازی فورزا موتور اسپورت درمورد روش بالابردن سطح ماشین‌ها و تنظیم درست آن‌ها هم صحبت خواهیم کرد.

نام آپگریدسطح خودرو موردنیاز
فیلتر هوا (Air Filter)سطح ۱
بالاست (Ballast)سطح ۱
ترمزها (Brakes)سطح ۱
اگزوز (Exhaust)سطح ۱
روغن و خنک‌کننده (Oil and Cooling)سطح ۱
صفحه محدودکننده (Restrictor Plate)سطح ۱
منیفولد ورودی و سوپاپ (Intake Manifold and Throttle Body)سطح ۱
تقویت شاسی و اتاقک (Chassis Reinforcement and Roll Cage)سطح ۱
مدل چرخ (Wheel Style)سطح ۲
عرض چرخ جلو (Wheel Style)سطح ۲
عرض چرخ عقب (Rear Tire Width)سطح ۲
میله‌های ضد چرخش جلو (Front Anti-Roll Bars)سطح ۴
میله‌های ضد چرخش جلو (Rear Anti-Roll Bars)سطح ۴
چرخ‌لنگر (Flywheel)سطح ۶
کلاچ (Clutch)سطح ۷
فنر و دمپر (Spring and Dampers)سطح ۸
سیستم سوخت (Fuel System)سطح ۸
جعبه‌دنده (Transmission)سطح ۹
دیفرانسیل (Differential)سطح ۹
پیشرانه (Driveline)سطح ۱۰
سیستم احتراق (Ignition)سطح ۱۱
ترکیب لاستیک (Tire Compound)سطح ۱۱
باله عقب یا همان اسپویلر (Rear Wing)سطح ۱۲
باله بغل (Side Skirts)سطح ۱۵
کاپوت (Hood)سطح ۱۵
سپر جلو (Front Bumper)سطح ۱۵
سپر عقب (Rear Bumper)سطح ۱۵
Aspiration Conversionسطح ۲۰
اینترکولر (Intercooler)سطح ۲۰
توربو تک (Single Turbo)سطح ۲۰
توربو جفت (Twin Turbo)سطح ۲۰
کاهش وزن (Weight Reduction)سطح ۲۰
میل‌سوپاپ (Camshaft)سطح ۲۳
ساقه سوپاپ (Valves)سطح ۲۶
ظرفیت سوپاپ (Displacement)سطح ۳۰
پیستون و فشرده‌سازی (Pistons and Compression)سطح ۳۵
تعویض موتور (Engine Swap)سطح ۴۰
بدنه (Bodykit)سطح ۴۵
تعویض پیشرانه (Drivetrain Swap)سطح ۵۰

چگونه ماشین خود را تنظیم کنیم

راهنمای بازی فورزا موتوراسپورت | راهنمای جامع Forza Motorsport

برای تنظیم ماشین‌تان کافی است به قسمت Upgrade and Tune بروید و گزینه Tuning را انتخاب کنید. درست مثل نسخه‌های قبلی، شما می‌توانید تنظیمات دلخواه‌تان را ذخیره کنید تا از قسمت Setup Manager به آن‌ها دسترسی داشته باشید. شما همچنین می‌توانید تنظیمات خود را با بازیکنان دیگر به اشتراک بگذارید یا تنظیمات شخصی آن‌ها را دریافت کنید. به‌طور کلی، شما برای رسیدن به بهترین تنظیمات باید همه چیز را بر اساس سبک رانندگی‌تان تنظیم کنید. در ادامه همه چیزهایی که باید درمورد قسمت‌های مختلف ماشین بدانید را توضیح می‌دهیم.

CMA تصمیم نهایی در مورد خرید Activision Blizzard توسط مایکروسافت را تا 7 شهریور به تعویق انداخت
بخوانید

لاستیک

شما می‌توانید فشار لاستیک‌ها را بدون نیاز به قطعات اضافی تنظیم کنید. بازی حتی گزینه‌هایی در اختیار شما می‌گذارد تا PSI (فشار باد) لاستیک‌های جلو و عقب را به‌صورت جداگانه مشخص کنید. بالابردن فشار لاستیک‌های جلو هندلینگ (کنترل) ماشین را حساس‌تر می‌کند، درحالی‌که پایین آوردن آن باعث افزایش چسبندگی و کاهش سرعت دورزدن می‌شود.

در مورد چرخ‌های عقب، کم‌کردن فشار لاستیک باعث حرکت (چرخش) بیش از حد ماشین می‌شود. البته بالابودن فشار لاستیک باعث افزایش دما و در نتیجه خوردگی تایرها می‌شود. پس بهتر است موقع تنظیم باد لاستیک‌ها به زمان مسابقه و آب‌وهوای پیست توجه کنید.

جعبه‌دنده

شما برای تنظیم جعبه‌دنده باید اول قطعه Race Transmission را باز کنید. پس انجام این کار، بازی به شما اجازه می‌دهد سرعت هر دنده را مشخص کنید. شما همچنین می‌توانید با تغییر Final Drive سرعت همه دنده‌ها را بر اساس حداکثر سرعت ماشین تنظیم کنید. مثلاً اگر حالت Favoring Speed را انتخاب کنید، حداکثر سرعت ماشین بالاتر می‌رود و شتاب آن کاهش پیدا می‌کند.

اگر هم گزینه Acceleration را انتخاب کنید، حداکثر سرعت ماشین پایین می‌آید، اما شتاب آن بالاتر می‌رود. قبل از تنظیم این قطعه بهتر است مسیر پیست را بررسی کنید؛ اگر پیست انتخابی جاده‌های مستقیم و طولانی دارد، شما می‌توانید با استفاده از گزینه Favoring Speed به حداکثر سرعت برسید و از رقبا جلو بزنید.

هم‌ترازی (Alignment)

سیستم هم‌ترازی فورزا موتور اسپورت از سه قسمت Camber، Toe و Front Caster تشکیل شده و برای تنظیم آن باید قطعه Race Suspension را باز کنید. شما می‌توانید زوایای هر کدام از این قسمت‌ها را به‌اندازه دلخواهتان تغییر دهید تا هندلینگ ماشین بر اساس سبک رانندگی‌تان تنظیم شود. بااین‌حال، ما توصیه می‌کنیم زاویه جلوی Camber را منفی نگه دارید تا بین سرعت ترمز و چسبندگی ماشینتان تعادل ایجاد شود.

راهنمای بازی اساسین کرید میراژ
بخوانید

از آن جایی که تنظیمات Toe بسیار حساس است و روی پایداری و دمای لاستیک تأثیر می‌گذارد، بهتر است آن را زیاد تغییر ندهید. شما می‌توانید زاویه Toe را به‌اندازه ۰.۱ تغییر دهید تا با تأثیراتش آشنا شوید. زاویه Front Caster هم روی پایداری کلی ماشین و Camber تأثیر می‌گذارد، پس آن را در حد ۵ درجه نگه دارید و روی بقیه موارد تمرکز کنید.

میله‌های ضد چرخش

ماشین شما دو میله ضد چرخش در قسمت‌های عقب و جلو دارد که می‌توانید آن‌ها را در حالت‌های نرم (Soft) و سفت (Stiff) تنظیم کنید. توصیه می‌کنیم میله جلو را روی حالت سفت تنظیم کنید تا کنترل ماشین راحت‌تر شود و میله عقب را روی حالت نرم بگذارید تا ثبات بیشتری در پیچ‌ها داشته باشید.

فنرها

این مورد از دو قسمت فنر (Spring) و ارتفاع ماشین (Ride Height) تشکیل شده و برای تنظیم آن باید قطعه Race Suspension را باز کنید. هر کدام از این قسمت‌ها دارای تنظیمات جداگانه برای جلو و عقب ماشین هستند و شما برای تنظیم آن‌ها باید به وزن کلی ماشین توجه کنید. تنظیم فنرهای جلو روی حالت نرم باعث بالارفتن حساسیت فرمان می‌شود، اما شاید کنترل ماشین را سخت‌تر کند.

در نقطه مقابل، تنظیم فنرهای عقب روی حالت نرم ثبات ماشین را بالا می‌برد، ولی حساسیت هندلینگ را کاهش می‌دهد. درمورد ارتفاع ماشین، پایین آوردن آن باعث افزایش قدرت گرانش و در نتیجه بالارفتن سرعت ماشین می‌شود. البته اگر ارتفاع ماشین را زیاد پایین بیاورید روی برآمدگی‌ها به مشکل برمی‌خورید.  

دمپینگ

شما برای تنظیم دمپینگ نیاز به ارتقا Race Suspension دارید. پس از انجام این کار، بازی به شما اجازه می‌دهد سختی سپر (Bump) و Rebound در جلو و عقب ماشین را تغییر دهید. از آن جایی که تنظیمات دمپینگ با تنظیمات فنرها مرتبط است، شما باید آن‌ها را به‌صورت هماهنگ تنظیم کنید. به‌طور کلی، قراردادن این قسمت‌های روی حالت نرم ماشین شما را ناپایدارتر می‌کند.

درخواست تجدیدنظر FTC علیه خرید Activision Blizzard توسط مایکروسافت رد شد
بخوانید

سیستم تعلیق

این ویژگی جدید شامل دو گزینه Roll Center Height Offset و Anti Geometry Percent است و بعد از باز کردن Race Suspension در دسترس قرار می‌گیرد. شما می‌توانید ارتفاع هر کدام از این موارد در جلو یا عقب ماشین را تغییر دهید. اگر دوست دارید هندلینگ ماشین حساس‌تر شود، می‌توانید ارتفاع Roll Center در جلوی ماشین را افزایش دهید. از آن جایی که تغییر Roll Center در عقب ماشین باعث افزایش چسبندگی می‌شود، بهتر است موقع تنظیم آن بااحتیاط عمل کنید.

آیرودینامیک

شما برای تنظیم آیرودینامیک ماشین باید آپگرید Race Bumper یا Race Spoiler را باز کنید. بعد از باز کردن هرکدام، بازی اجازه می‌دهد آیرودینامیک ماشین را به سمت Speed یا Cornering تغییر دهید. اگر به سمت مورد اول بروید، ماشین شما سرعت بیشتری خواهد داشت، اما کنترل آن سخت‌تر خواهد بود. اگر هم مورد دوم را انتخاب کنید، حداکثر سرعت ماشین پایین می‌آید، ولی کنترل آن راحت‌تر می‌شود. علاوه بر این، ایرودینامیک ماشین می‌تواند میزان چرخش آن را تغییر دهد و ردشدن از پیچ‌ها را ساده‌تر (یا سخت‌تر) کند.

سیستم ترمز

برای تنظیم سیستم ترمز کافی است ارتقا Race Brake را باز کنید. سیستم ترمز فورزا موتوراسپورت شامل دو گزینه برای تعادل نیروی ترمز (Braking Force Balance) و فشار نیروی ترمز (Braking Force Pressure) است. مورد اول به جلو یا عقب ماشین منقل می‌شود و نیروی ترمز در هر قسمت را تعیین می‌کند. توصیه ما این است که این مورد را خیلی تغییر ندهید و آن را در حدود ۵۰ درصد نگه دارید. مورد دوم هم شدت ترمز را مشخص می‌کند و شما می‌توانید آن را کم یا زیاد کنید.

مایکروسافت ممکن است بازی‌های Call of Duty را برای سرویس پلی استیشن عرضه کند
بخوانید

دیفرانسیل

سیستم تنظیم دیفرانسیل فورزا موتوراسپورت با باز کردن یک دیفرانسیل ورزشی (Sport) یا مسابقه‌ای (Race) در دسترس قرار می‌گیرد. این سیستم به شما اجازه می‌دهد شتاب و افت شتاب ماشین را بر اساس دیفرانسیل‌جلو یا دیفرانسیل‌عقب بودن آن تنظیم کنید. شما می‌توانید با کمک این ویژگی میزان چرخش ماشین‌تان را کنترل کنید.

فرمان

آخرین ویژگی جدید فورزا موتور اسپورت سیستم تنظیم فرمان است که به شما اجازه می‌دهد مقیاس بازخورد نیرو و محدوده قفل فرمان را تغییر دهید. شما باید سیستم فرمان هر ماشین را به طور جداگانه تنظیم کنید، زیرا هیچ گزینه‌ای برای تنظیم همه وجود ندارد.

راهنمای بازی فورزا موتوراسپورت: روش بالابردن سطح ماشین‌ها

راهنمای بازی فورزا موتوراسپورت: روش بالابردن سطح ماشین‌ها
راهنمای بازی فورزا موتوراسپورت: روش بالابردن سطح ماشین‌ها

همان‌طور که گفتیم، سیستم پیشرفت فورزا موتوراسپورت با نسخه‌های قبلی فرق دارد و شما برای ارتقا یک ماشین باید سطح آن را بالا ببرید. اگرچه هر ماشین ۵۰ سطح دارد، اما برای باز کردن بیشتر قطعات کافی است به سطح ۲۰ برسید. البته بعضی آپگریدهای مهم مثل تعویض موتور، کیت بدنه و تعویض پیشرانه بعد از سطح ۴۰ باز می‌شوند.

از آن جایی که بازی فورزا موتوراسپورت بیش از ۵۰۰ ماشین مختلف دارد، بالا بردن سطح آن‌ها کار راحتی نخواهد بود. در این قسمت از راهنمای بازی فورزا موتوراسپورت درمورد روش به‌دست‌آوردن XP و بالابردن سطح ماشین‌ها صحبت می‌کنیم.

روش‌های بالابردن سطح ماشین در بازی فورزا موتوراسپورت

تجربه بخش‌های تمرینی (Practice) و رویدادها (Events)

تجربه بخش Builders Cup و استفاده از سیستم Key Racing Segments یک روش مفید برای بالابردن سطح ماشین‌ها است. این سیستم به عملکرد شما در قسمت‌های مشخصی از پیست به نام Segment امتیاز می‌دهد و میزان XP دریافتی را بیشتر می‌کند. برای مثال، ثبت رکورد در حالت تمرینی چیزی حدود XP ۲۰ جایزه می‌دهد و شما با هر بار شکستن رکوردتان XP بیشتری دریافت می‌کنید. اگر بتوانید در طول تمرین امتیاز Good یا Great دریافت کنید، مقدار XP دریافتی شما به ترتیب به ۲۵ و ۵۰ می‌رسد.

تاریخ انتشار جدید بازی Forza Motorsport با یک تریلر گیم‌پلی تایید شد
بخوانید

اگرچه این مقدار زیاد نیست، اما باتوجه‌به تعداد دفعاتی که این کار را انجام می‌دهید، سطح ماشین شما به‌سرعت بالا می‌رود. این یعنی شما می‌توانید با کامل‌کردن تعدادی از مراحل تمرینی و رویدادهای بازی مقدار زیادی XP برای ماشین‌تان دریافت کنید.

تجربه قسمت‌های Free Play و Rivals

اگر دوست ندارید تورنمنت‌های ویژه (Featured Tours) را تکرار کنید، می‌توانید سراغ قسمت‌های Free Play و Rivals بروید. کافی است یک مسیر با Segment زیاد مثل پیست سوزوکا (Suzuka) یا نوربورگ‌رینگ (Nürburgring) را انتخاب کنید و هرچقدر می‌توانید در آن دور بزنید. از آن جایی بخش تمرینی Builders Cup بعد از سه دور وارد محدودیت زمانی می‌شود، شما می‌توانید با خیال راحت XP دریافت کنید و با قسمت‌های مختلف پیست آشنا شوید.

فعال‌کردن گزینه‌های کمکی (Assists) در بخش Free Play

به قسمت Free Play بروید و گزینه Advanced Event Setup را انتخاب کنید. حالا یک مسیر ساده را انتخاب کرده و تعداد دورهای مسابقه را روی ۲۰ بگذارید. سپس تعداد Drivatars را روی صفر بگذارید و گزینه Club Rules را فعال کنید. در مرحله بعد، وارد قسمت تنظیمات شوید و گزینه‌های Automatic Shifting، Fully Assisted Steering، Assisted Throttling و Fully Assisted Braking را فعال کنید. با این کار، ماشین شما به طور خودکار در مسیر پیست حرکت می‌کند و XP به دست می‌آورد.

درمورد مسیر مسابقه، ما پیست مشهور Le Mans با طراحی Old Mulsanne Circuit را توصیه می‌کنیم. علاوه بر این، شما می‌توانید سراغ پیست‌های Eaglerock Speedway، Homestead-Miami Speedway و Indianapolis Motor Speedway بروید. با استفاده از این روش، ماشین شما در عرض ۲.۵ الی ۳ ساعت به بالاترین سطح خود می‌رسد و همه قطعات مهم را اختیارتان می‌گذارد. البته شما مجبور نیستید همه گزینه‌های کمکی را فعال کنید و می‌توانید بعضی قسمت‌های مسابقه را برای خودتان بگذارید.

راهنمای بازی High on Life | داستان یک تفنگ سخن‌گو
بخوانید

نظر شما درباره این بازی چیست؟ آن را تجربه کرده‌اید و آیا ترفندی هست که بتوانید با باقی گیمرها به اشتراک بگذارید؟ برای‌مان بنویسید.

برای خواندن آخرین مطالب راهنمای بازی همراه لیویتو باشید.

همچنین فراموش نکنید که برای استریم کردن یا تماشای استریم باکیفیت با اینترنت نیم‌بها می‌توانید از لیویتو استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محافظت شده توسط الگریتم کپچا *Captcha Plus loading...

دکمه بازگشت به بالا