Esportsاختصاصی لیویتواسلایدشوپیشنهاد سردبیررویداد‌ها

همه رویدادهای مهم eSports را بشناسید

ورزش های الکترونیک یا eSports در حال حاضر در سراسر دنیا طرفداران زیادی دارد و گیمرهای زیادی اخبار مربوط به آن را دنبال می‌کنند. به لطف این رقابت‌ها، گیمرها می‌توانند به درآمد سالم و قابل قبولی دست پیدا کنند. اما آیا رویدادها و مسابقات مهم آن را می‌شناسید؟ ما در این مقاله قصد داریم شما را با همه رویدادهای مهم ورزش های الکترونیک eSports آشنا کنیم. پس در ادامه این مطلب با لیویتو همراه باشید.

eSports که شکل کوتاه شده‌ی Electronic Sports است، نوعی از رقابت‌ها با محوریت بازی‌های ویدیویی بوده که در آن افراد و تیم‌های زیادی شرکت می‌کنند. رایج‌ترین سبک‌های بازی در مسابقات ورزش‌های الکترونیکی MOBA (یا Multiplayer Online Battle Arena)، شوتر اول شخص، مبارزه‌ای، کارتی، بتل رویال (Battle Royal) و RTS (استراتژیکی هم‌زمان) است. از جمله محبوب‌ترین آثار که در این سال‌های بازی‌های eSpory را تشکیل داده‌اند می‌توان به League of Legends ،Dota ،Counter-Strike ،Valorant ،Overwatch ،Street Fighter ،Super Smash Bros و StarCraft اشاره کرد.

سراسر دنیا رویدادهای بزرگی با محوریت این آثار و بازی‌های دیگر برگزار می‌شوند که توجهات زیادی را به سمت خود جلب می‌کنند. معمولا جوایز چشم‌گیر و ارزشمندی برای برندگان در نظر گرفته می‌شود که به همین دلیل هم برخی اوقات این مسابقات در صدر خبرها قرار می‌گیرند. بسیاری از این رقابت‌ها در سال جاری میلادی برگزار خواهند شد و جزو مورد انتظارترین مسابقات هستند. اگر می‌خواهید با رویدادهای مهم ورزش های الکترونیک eSports آشنا شوید، ادامه این مقاله را از دست ندهید.

رقابت‌های FIFAe World Cup

همه رویدادهای مهم eSports را بشناسید

این مسابقات که با نام FIFA Interactive World Cup (به صورت اختصاری: FIWC) یا FIFA eWorld Cup نیز شناخته می‌شود، توسط EA Sports برگزار شده و همان‌طور که حدس زده‌اید، حول محور فرنچایز فوتبالی FIFA است. در این رقابت‌ها گیمرها در جدیدترین نسخه فیفا با هم به رقابت می‌پردازند. رقابت‌های FIFAe World Cup به صورت آنلاین برگزار شده و میلیون‌ها نفر برای واجد شرایط شدن جهت شرکت در مسابقات اصلی به تقابل با هم می‌پردازند.

رویداد Evo: بازی Street Fighter 6 از الان بزرگ‌ترین بازی فایتینگ است!
بخوانید

افتتاحیه این رقابت‌ها در سال 2004 و در کشور سوئیس برگزار شد. در طی این سال‌ها، مسابقات FIWC به محبوبیت زیادی دست پیدا کرده و حالا گیمرهای زیادی دوست دارند در آن حضور پیدا کنند. نام این رقابت‌ها به عنوان بزرگترین رویداد ورزش های الکترونیک eSports در رکوردهای گینس ثبت شده است.

در سال‌های اخیر کشورهای مختلفی میزبان مسابقات FIFA eWorld Cup بوده‌اند. آخرین بار این رقابت‌ها در کشور انگلیس و شهر لندن در سال 2019 برگزار شد و پس از آن در سال‌های 2020 و 2021 به دلیل بروز همه‌گیری ویروس کرونا برگزاری این مسابقات لغو شد. اما امسال قرار است پس از وقفه‌ای 2 ساله، بار دیگر شاهد رقابت‌عای FIFAe World Cup باشیم.گیمرها ابتدا باید در مسابقاتی که به شکل لیگ برگزار می‌شوند، به صورت آنلاین با هم رقابت کنند تا در نهایت بهترین‌ها بتوانند در مسابقات اصلی رو در روی هم قرار بگیرند.

ورزش های الکترونیک eSports: رقابت‌های Valorant Champions Tour یا VCT

همه رویدادهای مهم eSports را بشناسید

این رقابت‌ها توسط Riot Games برگزار می‌شود و در سال جاری میلادی شاهد دومین مسابقات رسمی این شرکت خواهیم بود. این مسابقات در رویدادهایی تحت عنوان Challenger در مناطق مختلف برگزار می‌شوند و همچنین در این مراسم شاهد Game Changers جهانی جدید نیز خواهیم بود که بهترین تیم‌های دنیا را گرد هم می‌آورد. رقابت‌های VTC مثل سابق با سیستم سه سطحه معمولی که شامل Challengers ،Masters و Champions می‌شوند، برگزار خواهد شد. اگر چه امسال سطح Champions با تغییراتی همراه بوده است. مناطق آسیا، اروپا، آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی در این مسابقات محوریت خواهند داشت. Challengers روی رقابت‌های منطقه‌ای تمرکز دارند و برنده‌های آن برای حضور در مسابقات Masters واجد شرایط خواهند شد.

رقابت‌های ALGS Championship LAN بازی Apex Legends در تیر ماه برگزار می‌شود
بخوانید

رقابت‌های Rocket League Championship Series یا RLCS

همه رویدادهای مهم eSports را بشناسید

RLCS یکی از رقابت‌های ورزش های الکترونیک eSports با محوریت بازی Rocket League است که به صورت سالیانه برگزار می‌شود. Psyonix که سازنده این اثر است، وظیفه برگزاری این مسابقات را برعهده دارد. این بازی شامل 3 بخش تعیین صلاحیت آنلاین است که به مناطق مختلف مربوط می‌شوند. در این رقابت‌ها هر تیم سعی می‌کند با کسب امتیاز بیشتر، صلاحیت حضور در مسابقات میان‌فصلی و فینال‌های RLCS را به دست آورد. هر دوی این بخش‌ها به صورت LAN برگزار می‌شوند.

Psyonix محبوبیت بازی Rocket League را در توییچ (Twitch) و سایر پلتفرم‌های استریمینگ مشاهده کرد و تصمیم گرفت آن را به شکل جدی وارد رقابت‌های ورزش های الکترونیک eSports کند. این مسابقات اولین بار در سال 2016 با جوایز 55 هزار دلاری آغاز شد. فصل دوم آن رقابت‌ها نیز در همان سال برگزار شد که مجموع جایزه 125 هزار دلاری را برایش در نظر گرفته بودند. در نهایت نیز مسابقات فینال با جایزه 300 هزار دلاری برگزار شد.

فصل 2021-22 در اکتبر سال 2021 برگزار شد و قرار است در آن نهایتا 6 میلیون دلار به برندگان اهدا شود. در واقع در ماه جولای این رقابت‌ها به اوج خود می‌رسند. لیگ شامل رقابت‌های مجزایی است که در فصل پاییز، زمستان و بهار برگزار می‌شوند. هر یک از این رویدادهای فصلی دارای رویدادهای منطقه‌ای است که منجر به یک رویداد بزرگ بین‌المللی می‌شود. قابل ذکر است که از امتیازات منطقه‌ای (Regional) و اصلی (Major) برای Rocket League World Championship استفاده می‌شود. مسابقات RLCS برای اولین بار در سال 2022 دارای دو مرحله اصلی خواهد بود که World Championship Wildcard و World Championship Main Event نام دارند.

کامیونیتی بازی League of Legends متوجه مهارت بالای بازیکنان رده متوسط شده است
بخوانید

ورزش های الکترونیک eSports: رقابت‌های Apex Legends Global Series یا ALGS

همه رویدادهای مهم eSports را بشناسید

رسپاون (Respawn) و الکترونیک آرتز (Electronic Arts) رقابت‌های Apex Legends Global Series را اولین بار در سال 2019 معرفی کردند. این رقابت‌ها شامل چندین رویداد آنلاین و زنده می‌شد که قرار بود در سال 2020 با جایزه 3 میلیون دلاری برگزار شود. این مسابقات در واقع رویکردی مشابه Fortnite Battle Royale داشت که در واقع رویدادهایی در چند سطح برگزار می‌شدند تا در نهایت افراد واجد شرایط انتخاب شوند. گیمرها از طریق رقابت‌های آنلاین واجد شرایط شرکت در Global Series می‌شوند. گیمرها و تیم‌های برتر در این رویدادها به رقابت‌های Challenger منطقه‌ای یا رویدادهای Premier جهانی دعوت می‌شوند. در این جا گیمرها شانس دریافت پاداش و حضور در یکی از سه رویداد بزرگ را به دست خواهند آورد.

افتتاحیه مسابقات ALGS که یکی از رقابت‌های محبوب در ورزش های الکترونیک eSports است، در سال 2021 برگزار شد و تقریبا 200 مورد از بهترین تیم‌های بازی ایپکس لجندز را از سراسر دنیا گرد هم آورد. این رقابت‌ها که جزو مورد انتظارترین مسابقات ورزش‌های الکترونیکی پیش رو است، در ماه جولای سال جاری میلادی نیز برگزار خواهد شد.

رقابت‌های League of Legends World Championship

همه رویدادهای مهم eSports را بشناسید

مسابقات League of Legends World Championship که معمولا آن را با نام Worlds نیز خطاب قرار می‌دهند، یکی از تورنمنت‌های جهانی حرفه‌ای با محوریت بازی League of Legends است که توسط Riot Games برگزار می‌شود. در این رویداد گیمرها برای کسب جام قهرمانی و دریافت پاداش قابل توجه با هم به رقابت می‌پردازند. در سال 2018 بود که این مسابقات با 99.6 میلیون بیننده توانست رکورد جدیدی را به نام خود ثبت کند و جالب است بدانید که League of Legends World Championship بیشتر به خاطر اجرای تشریفاتی‌اش مورد ستایش قرار می‌گیرد.

شایعه: به‌زودی حالت اول شخص به Fortnite اضافه خواهد شد
بخوانید

در واقع باید بدانید که League of Legends World Championship یکی از پربیننده‌ترین و باارزش‌ترین مسابقات در بین ورزش های الکترونیک eSports به حساب می‌آید. این رویداد که بزرگترین رقابت‌های مربوط به بازی League of Legends محسوب می‌شود، دوازدهمین دوره‌اش در مکزیکو سیتی، نیویورک سیتی، تورنتو و سان فرانسیسکو برگزار خواهد شد. در این مسابقات 12 تیم از نقاط مختلف دنیا برای کسب عنوان قهرمانی با هم به رقابت می‌پردازند.

ورزش های الکترونیک eSports: رویداد DreamHack

همه رویدادهای مهم eSports را بشناسید

DreamHack یکی از برندهای ESL Gaming بوده که نام‌اش به عنوان بزرگترین LAN Party و فستیوال کامپیوتری با سریع‌ترین اینترنت و بیشترین ترافیک تولیدی در کتاب گینس ثبت شده است. این رویداد نیز در سال جاری میلادی برگزار می‌شود و این موضوع قطعا برای عموم گیمرها در سراسر دنیا خوشحال کننده است. در سال 2021 برگزاری این رویداد به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا به تعویق افتاد و حالا در سال 2022 قرار است شاهد آن باشیم. رویداد DeamHack میزبان رقابت‌های CS:GO است.

رویداد LanTrek

همه رویدادهای مهم eSports را بشناسید

LanTrek یکی از بزرگترین رویدادهای ورزش های الکترونیک eSports در فنلاند است و در آن مسابقات پلی آف (Playoff) برای Elisa Nordic Championship برگزار می‌شود. این رویداد توسط Elisa Sports و dust2.dk ترتیب داده شده و جوایزی بالغ بر 100 هزار دلار در آن به برندگان اهدا می‌شود.

همچنین تیم‌ها شانس این را دارند که یکی از آخرین جایگاه‌ها برای تورنمنت Masters را به دست آورند و هم چنین امکان کسب جایگاهی برای تورنمنت Champion Of Champions نیز وجود خواهد داشت که رقابت‌های Counter-Strike: Global Offensive را به اوج‌اش می‌رسانند.

زمان و تاریخ شروع مسابقات Ranked فصل 13 بازی League of Legends اعلام شد
بخوانید

ورزش های الکترونیک eSports: رویداد ESL Pro League

همه رویدادهای مهم eSports را بشناسید

ESL Pro League یک لیگ حرفه‌ای ورزش های الکترونیک eSports با محوریت بازی Counter-Strike: Global Offensive یا همان CS:GO است که توسط ESL برگزار می‌شود. این رقابت‌ها بر اساس چهار منطقه اروپا، آمریکا، آسیا و اقیانوسیه بوده و 24 تیم در آن حضور دارند که 12 مورد از آن‌ها تیم‌های دائمی هستند. این مسابقات در واقع یکی از رویدادهای قابل توجه و برجسته در ورزش‌های الکترونیکی قلمداد می‌شود و در واقع اولین بار در سال 2014 معرفی شد. فصل 15 این مسابقات در حال حاضر در جریان است و فینال نیز در بهار سال جاری برگزار خواهد شد.

رویداد The Six Invitational

همه رویدادهای مهم eSports را بشناسید

The Six Invitational در واقع یک تورنمنت حرفه‌ای با محوریت بازی Rainbow Six Siege بوده که توسط یوبی‌سافت (Ubisoft) که خالق و ناشر این اثر است، برگزار می‌شود. امسال ششمین سال برگزاری این رقابت‌ها خواهد بود. مسابقات قهرمانی جهانی بازی Rainbow Six Siege در سال جاری قرار است در شهر مونترال برگزار شود. حال که در دوران پس از کرونا به سر می‌بریم، طرفداران این اثر می‌توانند بار دیگر در کنار هم جمع شوند و لحظات هیجان‌انگیزی را سپری کنند. البته با تمام این‌ها باید بگوییم که رقابت‌های سال جاری در کانادا بدون حضور تماشاگران برگزار خواهد شد و دلیل آن هم محدودیت‌هایی است که از طرف کشور بنا به دلایل مرتبط با ویروس کویید 19 اعمال شده‌اند.

ورزش های الکترونیک eSports: رقابت‌های FIFAe Club Series

همه رویدادهای مهم eSports را بشناسید

رقابت‌های FIFAe Club Series مسابقات ورزش های الکترونیک eSports را به اوج خود می‌رساند و یکی از رویدادهای مورد علاقه طرفداران بازی‌های فیفا است. امسال به دلیل مشکلات ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا رقابت‌های مقدماتی به صورت آنلاین و از راه دور برگزار می‌شود . در این مسابقات گیمرها می‌توانند از خانه با یکدیگر به رقابت بپردازند. در این رویداد افراد از نقاط مختلف دنیا حضور خواهند داشت و بازی‌های نهایی نیز در تابستان پیش رو انجام می‌شود. در دیدارهای نهایی افراد به صورت آفلاین و به شکل رو در رو با هم رقابت خواهند کرد. باید تا تابستان منتظر بمانیم تا ببینیم امسال چه کسی جام قهرمانی FIFAe Club World را بالای سر می‌برد.

جزئیات رسمی جدیدی از بازی Tekken 8 در Tekken World Tour تایید شد
بخوانید

رقابت‌های Free Fire World Series

همه رویدادهای مهم eSports را بشناسید

رقابت‌های Free Fire World Series که مربوط به بازی Free Fire است، اولین بار در سال 2019 معرفی شد. در این مسابقات گیمرها از نقاط مختلف دنیا جمع می‌شوند تا مهارت‌های خود را به رخ دیگران بکشند. سومین دوره این رویداد قرار بود در اواخر سال 2021 برگزار شود، اما همه‌گیری ویروس کویید 19 مانع از آن شد. به همین دلیل نیز این مسابقات در سال جاری میلادی برگزار می‌شود. بد نیست اشاره کنیم که طرفداران می‌توانند در تاریخ 31 اردیبهشت ماه (21 می) منتظر فینال این رقابت‌ها باشند.

ورزش های الکترونیک eSports: رویداد DOTA 2 Pro Circuit

همه رویدادهای مهم eSports را بشناسید

DOTA 2 Pro Circuit یا DPC یک تورنمنت حرفه‌ای با محوریت بازی DOTA 2 است که گیمرها در آن به صورت 5 به 5 رقابت می‌کنند. این رقابت‌ها ابتدا در سال 2017 توسط ولو (Valve)، خالق بازی، معرفی شد. در واقع این رویداد به این دلیل راه‌اندازی شد تا تیم‌های واجد شرایط برای حضور در مسابقات The International مشخص شوند. The International تورنمنتی مربوط به بازی دوتا 2 است که به صورت سالیانه برگزار می‌شود. در واقع DPC جایگزین Dota Major Championship شد که در طی سال‌های 2015 و 2016 جریان داشت و مورد انتقاد بسیاری قرار گرفته بود.

رویداد The International

همه رویدادهای مهم eSports را بشناسید

The International رویدادی در ورزش های الکترونیک eSports است که به صورت سالیانه با محوریت بازی دوتا 2 توسط ولو برگزار می‌شود. این رقابت‌ها ابتدا در سال 2011 در جریان رویداد گیمزکام (Gamescom) برگزار شد و در واقع حکم تبلیغات را برای این اثر داشت. از آن موقع تاکنون این مسابقات هر ساله برگزار شده‌اند، به جز سال 2020 که همه‌گیری ویروس کرونا مانع این امر شد. این رویداد شامل 20 تیم می‌شود که 12 مورد از آن از طریق رویداد Dota Pro Circuit مشخص می‌شوند. 6 تیم هم از طریق رقابت‌های پلی آف منطقه‌ای از آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، آسیای جنوب شرقی، چین، اروپای غربی و اروپای شرقی به مسابقات راه پیدا می‌کنند.

بزرگترین رکورد بازی Dota 2 در مسابقات بعد از بازی Team Secret به خطر افتاد!
بخوانید

رقابت‌های The International در واقع بزرگترین رویداد در ورزش‌های الکترونیکی برای طرفداران بازی دوتا 2 است. هنوز هیچ چیزی به صورت رسمی از طرف ولو درباره تاریخ برگزاری این مسابقات اعلام نشده است. مسابقات Winter Regional League در سال جاری برگزار می‌شود که در واقع یکی از مقدمات رویداد The International به حساب می‌آید.

این مسابقات گیمرهای علاقه‌مند به بازی DOTA 2 را از نقاط مختلف جهان کنار هم جمع می‌کند. مبلغ جوایز برای سال 2021 معادل 40 میلیون دلار بود، اما هنوز مبلغ در نظر گرفته شده برای سال جاری اعلام نشده است.

ورزش های الکترونیک eSports: رویداد BLAST Premier

همه رویدادهای مهم eSports را بشناسید

BLAST Premier یک لیگ حرفه‌ای eSports از بازی Counter-Strike: Global Offensive است که از سال 2020 راه اندازی شده و با محوریت دو منطقه آمریکای شمالی و اروپا برگزار می‌شود. این رویداد به دو فصل بهار و پاییز تقسیم می‌شود. در این فصل‌ها که تقریبا 4 ماه به طول می‌انجامند، 12 تیم با هم به صورت گروهی رقابت می‌کنند.

رویداد Asia Pacific Predator League

همه رویدادهای مهم eSports را بشناسید

در سال جاری شاهد چهارمین فصل Asia Pacific Predator League خواهیم بود. در سال جاری Grand Final در ژاپن برگزار می‌شود. این رقابت‌ها از 11 تیم که مربوط به 10 کشور می‌شوند، تشکیل شده است. کشورهای ذکر شده مربوط به منطقه آسیا و اقیانوسیه هستند. پیش از برگزاری مسابقات اصلی، هر کشور به صورت جداگانه رقابت‌هایی را صورت می‌دهد تا بتواند نماینده خود را به رویداد اصلی بفرستد.

رویداد League Championship Series یا LCS

همه رویدادهای مهم eSports را بشناسید

League Championship Series یکی از رقابت‌های حرفه‌ای در دنیای ورزش های الکترونیک eSports است که مربوط به بازی League of Legends می‌شود. این رویداد توسط Riot Games برگزار شده و هر فصل آن که به صورت سالیانه شاهد آن هستیم، به دو بخش تقسیم می‌شوند؛ یکی بهار و دیگری تابستان.

تورنمنت Capcom Cup پس از سال‌ها دوباره بازمی‌گردد
بخوانید

این رقابت‌ها اولین بار در سال 2009 توسط Riot Games راه اندازی شد و به سرعت توانست توجهات را به سمت خود جلب کند. این رویداد که یکی از مهم‌ترین مسابقات League of Legends است، در سال جاری برای اولین بار از سال 2016 تا به حال در آمریکای شمالی برگزار خواهد شد؛ جایی که گیمرها در Staples Center شهر لس آنجلس دور هم جمع می‌شوند.

ورزش های الکترونیک eSports: رقابت‌های FIFAe Nations Cup

همه رویدادهای مهم eSports را بشناسید

FIFAe Nations Cup یا FeNC یکی از رقابت‌های ورزش‌های الکترونیکی است که توسط فیفا و EA Sports برگزار می‌شود. در این مسابقات گیمرها کنار هم قرار می‌گیرند و در جدیدترین نسخه از فرنچایز FIFA با یکدیگر رقابت می‌کنند.

رویداد Asian Games

همه رویدادهای مهم eSports را بشناسید

Asian Games که با نام Asiad نیز شناخته می‌شود، یک رویداد چندورزشی (Multi-sport Event) است که هر چهار سال یک بار برگزار می‌شود. وظیفه انتخاب بازی‌های این رویداد از اولین دوره رقابت‌ها تا دوره هشتم که در سال 1978 برگزار شد، برعهده فدراسیون بازی‌های آسیایی (Asian Game Federation یا AGF) بود. از دوره نهم و سال 1982، پس از از هم پاشیدن فدراسیون بازی‌های آسیایی، سازماندهی آن برعهده شورای المپیک آسیا (Olympic Council of Asia یا OCA) گذاشته شد. این مسابقات توسط کمیته بین‌المللی المپیک (International Olympic Committee یا IOC) به رسمیت شناخته می‌شود و پس از رقابت‌های جهانی المپیک، دومین رویداد چندورزشی بزرگ در دنیا به حساب می‌آید. تاکنون 8 کشور میزبان این رویداد ورزش های الکترونیک eSports بوده‌اند و 46 کشور نیز در آن حضور داشته‌اند.

امسال برای اولین بار شاهد رقابت‌های ورزش‌های الکتورنیکی در Asian Games هستیم. طبق گفته‌ی شورای المپیک آسیا، گیمرها در هشت بازی در این رویداد با هم رقابت خواهند کرد. FIFA (توسط EA SPORTS)، PUBG Mobile (نسخه خاصی که توسط Asian Games طراحی شده) و Arena of Valor ،Dota 2 ،League of Legends ،Dream Three Kingdoms 2 ،HearthStone و Street Fighter V بازی‌هایی هستند که در این رویداد قرار است حضور داشته باشند.

لیونل مسی و سرخیو آگوئرو مالک یک تیم Esports می‌شوند
بخوانید

در هر کدام از این بازی‌ها گیمرها باید برای دریافت مدال طلا، نقره یا برنز تلاش کنند. در واقع مجموعا 24 مدال به گیمرها داده خواهد شد. علاوه بر این، Robot Masters و VR Sports نیز به عنوان رویدادهای نمایشی در این رقابت‌ها نقش خواهند داشت. قابل ذکر است که چین میزبان رویداد Asian Games 2022 خواهد بود.

رویداد Arena of Valor World Cup

همه رویدادهای مهم eSports را بشناسید

رویداد Arena of Valor World Cup در سال جاری چهارمین مسابقات قهرمانی جهانی تحت حق امتیاز AWC محسوب می‌شود. این رویداد در سال 2020 به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا لغو شد، ولی در سال 2021 بار دیگر شاهد آن بودیم. حالا با ادغام Honor of Kings World Champion Cup، در سال 2022 شاهد فرمت جدیدی از رقابت‌ها خواهیم بود. در واقع در سال 2021 بود که خبر ادغام مسابقات Arena of Valor و Honor of Kings منتشر شد و حالا باید انتظار معرفی یک قهرمان را برای هر دو اثر داشته باشیم. از همین رو نیز این رقابت‌ها اولین باری است که تیم‌های King Pro League در رویداد Arena of Valor World Cup حضور خواهند داشت. گفته می‌شود در رقابت‌های AWC 2022 پاداش 10 میلیون دلاری به گیمرها داشته خواهد شد. تیم اول 3.5 میلیون دلار دریافت می‌کند و سایر تیم‌ها نیز مبلغی را با توجه به جایگاه‌شان دریافت خواهند کرد.

رویداد Arena of Valor International Championship

همه رویدادهای مهم eSports را بشناسید

این رویداد که به نام AIC نیز معروف است، توسط Garena و Tencent برگزار می‌شود. رویداد Arena of Valor International Championship سال گذشته با 14 تیم از 8 منطقه برگزار شد و مجموع جایزه اهدا شده نیز 1 میلیون دلار بود که تیم قهرمان 400 هزار دلار را به خانه برد. حال برای رقابت‌های سال جاری مجموع جایزه به 2 میلیون دلار افزایش یافته است. مسابقات Arena of Valor International Championship در سال جاری در تاریخ 26 خرداد ماه (16 ژوئن) آغاز خواهد شد و تا 19 تیر ماه (10 جولای) ادامه خواهد داشت.

یک دختر 11 ساله موفق شد در تورنمنت جهانی Pokemon برنده شود
بخوانید

رویداد Liga de Videojuegos Profesional

همه رویدادهای مهم eSports را بشناسید

رویداد Liga de Videojuegos Profesional یا LVP که در واقع لیگ حرفه‌ای بازی‌های ویدیویی است، یکی از معروف‌ترین رقابت‌ها در ورزش های الکترونیک eSports محسوب می‌شود. این رویداد که مختص به کشور اسپانیا است در سال 2011 کار خود را آغاز کرده با بازی‌های League of Legends (مسابقات اصلی)،Counter Strike: Global Offensive ،Clash Royale ،FIFA ،Fortnite ،Teamfight Tactics و Valorant همراه است.

Superliga که پیش‌تر با نام‌های División de Honor و Superliga Orange شناخته می‌شد، مربوط به بازی League of Legends بوده و یکی از مهم‌ترین رقابت‌های آن به حساب می‌آید. این مسابقات از سال 2012 برگزار شده در بین رویدادهای اروپا بسیار شناخته شده است.

ورزش های الکترونیک eSports: رویداد Call of Duty League

همه رویدادهای مهم eSports را بشناسید

Call of Duty League یا CDL رویدادی حرفه‌ای در ورزش های الکترونیک eSports است که با محوریت فرنچایز کالاف دیوتی توسط اکتیویژن (Activision) برگزار می‌شود. مدل برگزار این مسابقات مشابه Overwatch League است و نحوه اجرای آن طبق اصول سایر لیگ‌های آمریکای شمالی است. این رقابت‌ها اولین بار در سال 2020 آغاز شد و در سال جاری نیز مسابقات آن برگزار می‌شود.

رویداد Capcom Cup

همه رویدادهای مهم eSports را بشناسید

Capcom Cup رویداد سالیانه‌ای است که رقابت‌های بازی‌های مبارزه‌ای در آن برگزار می‌شوند. تمرکز اصلی این رویداد روی فرنچایز Street Fighter است. این مسابقات اولین بار در سال 2013 با بازی‌های Super Street Fighter IV: Arcade Edition نسخه 2012، Ultimate Marvel vs. Capcom 3 و Street Fighter X Tekken نسخه 2013 آغاز شد.

رویداد eGames

همه رویدادهای مهم eSports را بشناسید

eGames در واقع مسابقات ورزش های الکترونیک eSports جهانی است که تیم‌های ملی در آن رقابت می‌کنند. اولین دوره آن در سال 2016 و در کشور برزیل برگزار شد و بازی‌های Smite و Super Smash Bros در آن جا محوریت داشتند. eGames کاملا مستقل بوده و هیچ ارتباطی با کمیته بین‌المللی المپیک ندارد.

تورنمنت Capcom Cup پس از سال‌ها دوباره بازمی‌گردد
بخوانید

ورزش های الکترونیک eSports: رویداد ESL

همه رویدادهای مهم eSports را بشناسید

ESL یا Electronic Sports League شرکتی آلمانی مربوط به ورزش های الکترونیک eSports است که رقابت‌های شناخته شده‌ای را برگزار می‌کند. این شرکت در سال بزرگترین کمپانی ورزش‌های الکترونیک در سال 2015 بود و بزرگترین شرکتی است که در توییچ به پخش رقابت‌های خود می‌پردازد. در سال جاری میلادی بود که خبر فروش FACEIT و ESL به Savvy Gaming Group که یک شرکت عربستانی است، منتشر شد. به دنبال آن اعلام شد که آن‌ها با هم ادغام شده و ESL FaceIt Group را تشکیل داده‌اند.

رویداد Intel Extreme Masters

همه رویدادهای مهم eSports را بشناسید

Intel Extreme Masters یا IEM مجموعه‌ای از مسابقات ورزش های الکترونیک eSports است که در سراسر دنیا برگزار می‌شود. این مسابقات در واقع زیر مجموعه ESL هستند که توسط اینتل (Intel) پشتیبانی می‌شوند. در این رویداد ما شاهد رقابت‌های Counter-Strike: Global Offensive و StarCraft II هستیم.

رویداد Overwatch League

همه رویدادهای مهم eSports را بشناسید

Overwatch League یا OWL لیگ حرفه‌ای بازی Overwatch در مسابقات ورزش های الکترونیک eSports است که توسط بلیزارد (Blizzard) برگزار می‌شود. این رقابت‌ها همان مدل سایر لیگ‌های ورزشی حرفه‌ای در آمریکای شمالی را با استفاده از تیم‌های مخصوص به هر شهر دنبال می‌کند.

لیگ اورواچ در دو قالب به صورت فصل معمولی و بازی حذفی اجرا می‌شود. بازیکنان تیم‌ها در این لیگ بر اساس عملکرد تیمی و برنده شدن، حداقل حقوق سالانه و مزایای مشخص شده را دریافت می‌کنند. این رقابت‌ها در سال 2016 معرفی شده و اولین دوره آن با مجموع جوایز 3.5 میلیون دلاری در 2018 برگزار شد.

رویداد Smite World Championship

همه رویدادهای مهم eSports را بشناسید

Smite World Championship یا SWC یک رویداد سالانه با محوریت بازی Smite است. این بازی در سبک MOBA بوده و طرفداران زیادی دارد.

رویداد Evo: بازی Street Fighter 6 از الان بزرگ‌ترین بازی فایتینگ است!
بخوانید

رویداد Evolution Championship Series

همه رویدادهای مهم eSports را بشناسید

Evolution Championship Series که عموما آن را با نام Evo می‌شناسند، مسابقات در ورزش های الکترونیک eSports است که به صورت سالیانه با محوریت بازی‌های مبارزه‌ای برگزار می‌شود. این رویداد ابتدا تحت عنوان Battle by the Bay با بازی‌های Super Street Fighter II Turbo و Street Fighter Alpha 2 برگزار می‌شد و در سال 2002 بود که نام‌اش به Evo تغییر پیدا کرد.

این مسابقات در سال جاری قرار است در تاریخ 14 تا 16 مرداد ماه (5 تا 7 آگوست) برگزار شود. این رقابت‌ها امسال برای اولین بار از سال 2019 تاکنون به صورت حضور برگزار خواهد شد. در واقع در سال‌های اخیر به دلیل شیوع ویروس کووید 19 رقابت‌های حضوری برگزار نشدند. Dragon Ball FighterZ ،Granblue Fantasy: Versus ،Guilty Gear Strive ،The King of Fighters XV ،Melty Blood: Type Lumina ،Mortal Kombat 11 Ultimate ،Skullgirls: 2nd Encore ،Street Fighter V: Champion Edition و Tekken 7 بازی‌هایی هستند که در رویداد Evolution Championship Series 2022 حضور خواهند داشت.

ورزش های الکترونیک eSports رویداد Super Smash Con

همه رویدادهای مهم eSports را بشناسید

Super Smash Con رویدادی است که به صورت سالیانه برگزار شده و در آن گیمرها در بازی Super Smash Bros با هم به رقابت می‌پردازند.

این بود لیست مهم‌ترین مسابقات در ورزش های الکترونیک eSports. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشند. نظر شما درباره رقابت‌های ورزش‌های الکترونیکی چیست؟ آیا این رویدادها را دنبال می‌کنید؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

برای خواندن آخرین‌های دنیای Esports با ما همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محافظت شده توسط الگریتم کپچا *Captcha Plus loading...

دکمه بازگشت به بالا